سلام مادر

هفته یازدهم بارداری – مطالب اختصاصی هفته ۱۱بارداری

در هفته یازدهم بارداری جفت شما کمی بالاتر از قبل قرار دارد. مادر که در حال حاضر رحم را احساس می کند. این کودک حدود ۱۰ گرم (۱ اونس) وزن دارد و ارتفاع آن حدود ۶-۸ سانتی متر است (۲٫۴ تا ۳٫۱ اینچ). اندام های داخلی همراه با کودک شما رشد می کنند. در هفته یازدهم بارداری سیستم تهویه خون از طریق رگ های خونی بند ناف، به مواد غذایی و اکسیژن بیشتری برای نوزاد فراهم می کند،اگر هفته دهم بارداری و هفته های قبل از آن را مطالعه نکردید توصیه میکنم حتما مطالعه کنید.

در هفته یازدهم بارداری کودک در حال زندگی است و در درون مادر رشد می کند، مواد مغذی به بدن نوزاد وارد می شوند و هضم می شوند، پسمان ها به مایع آمنیوتیک منتقل می شوند و سپس به کلیه ها و کبد مادر منتقل می شود.درهفته یازدهم بارداری بدن زن با تغییرات باور نکردنی مواجه است. سوخت و ساز بدن به سرعت افزایش می یابد، خون شروع به گردش سریع تر می کند و اغلب دمای بدن افزایش می یابد. شما نباید بیشتر از غذا نوشیدنی و ترجیحا آب بخورید. وضعیت عاطفی مادر باردار بسیار ناپایدار است، تغییرات مکرر خلق می تواند منجر به بسیاری از درگیری ها شود.

زن باید از تغییرات در بدنش آگاهی داشته باشد، نه به وحشت و به دیگران آن را توضیح دهد. . زنان باردار نباید ناراحت شوند، هر گونه شوک عاطفی می تواند بر سلامت کودک تا اختلال فیزیولوژیک تاثیر مخربی داشته باشد.

هفته یازدهم بارداری - مطالب اختصاصی این هفته

چه اتفاقی در هفته یازدهم بارداری می افتد؟

حتی اگر نوزاد هنوز بسیار کوچک باشد (در حدود ۸ سانتی متر / ۳٫۱ اینچ)، در ابتدای سه ماهه دوم نوزاد شروع به رشد سریع می کند. توسعه اندام های داخلی در حال انجام است، تمام قسمت های بدن رشد می کنند، سر هنوز بزرگتر از دیگر قسمت های بدن است (در این دوره طبیعی است)، سیستم عصبی شکل می گیرد.

بر اساس اصطلاحات پزشکی، در هفته یازدهم بارداری، نوزاد نامیده می شود. اما او رشد می کند، قلبش به همان شیوه ای که قلب بالایی دارد، کار می کند، و باعث می شود که خون در بدن بسیار انرژی مصرف کند. در هفته یازدهم بارداری الزامات تغذیه ای افزایش می یابد، که باعث رشد بند ناف و افزایش تعداد عروق خونی می شود.

در هفته یازدهم بارداری به احتمال زیاد پزشک به شما توصیه می کند که ویتامین های خاصی را مصرف کنید که از سطوح مواد مغذی در جفت و بند ناف حمایت می کنند. غدد سیستم غدد درون ریز و مغز در حال توسعه هستند، در عین حال سیستم ایمنی نوزاد ایجاد می شود. در طول این دوره، شما باید وضعیت فیزیکی و روانی خود را کنترل کنید.

در این مرحله، کبد کودک سریعتر از سایر اعضای بدن رشد می کند و تقریبا ۱۰٪ از بدن را اشغال می کند. علاوه بر این، روده های کودک جنبشی را ایجاد می کنند که شبیه جنبش های ارتعاشی پرستالیز است که مواد بازیافتی را به خروج فشار می دهد. این زباله ها ابتدا در مایعات آمنیوتیک دفع می شوند و سپس از بدن مادر خارج می شوند. در طول بارداری، کلیه های مادر به سختی کار می کنند.

در هفته یازدهم بارداری جنین به نظر بسیار خنده دار است: گوش ها در بالای سر بسیار کم قرار دارند، بازوها خیلی طولانی تر از پاها هستند. اندام های جنسی تشکیل می شوند، و همچنین رنگ عنبیه چشم. گردن قوی ترین بخش بدن است، زیرا کودک در حال حاضر سعی دارد سر خود را بلند کند و آن را در جهات مختلف بچرخاند.

این نوزاد کوچک درون زنان، صدای صدای او را می فهمد، صدای پدر را می شناسد. در این دوره، مادران باردار توصیه می شود با اطمینان با اطفال صحبت کنید تا احساس راحتی کنید و نگران نباشید.

در هفته یازدهم بارداری کودک باعث می شود تابستان، شلاق زدن، بالا بردن و پایین آوردن دستانش، سرش را با دستانش بپوشاند و خیلی زود مادر شروع به لمس می کند، این اتفاق می افتد زمانی که کودک حساسیت انگشتان را توسعه می دهد. بوی پیشرفت می کند و کودک حتی می تواند بوی غذا مادر را احساس کند.

 

پیشنهاد مقاله: هفته دوازدهم بارداری – باید ها و نباید های هفته ۱۲بارداری

 

علائم و احساسات در هفته یازدهم بارداری

زن شروع به تغییر کمد لباس خود می کند تا کیف های راحت تر و شل را انتخاب کند.در هفته یازدهم بارداری سعی کنید پارچه های طبیعی را انتخاب کنید، به خصوص در تابستان. همانطور که برای لباس زیر، موارد کاربردی و راحت را انتخاب کنید. سینه بند باید سینه های سنگین خود را نگه دارد و شورت ها مجبور نیست که شکم خود را بسوزانند تا حرکات کودک را مختل نکنند.

سه ماهه دوم در نظر گرفته شده است که لذت بخش ترین. شکم بسیار بزرگ نیست و شما بسیار پر انرژی هستید، حالت تهوع کاهش می یابد و حساسیت سینه از بین می رود. بالا رفتن و رکود عاطفی محو می شود، زن متوقف می شود احساس اضطراب و ترس، زمینه های عاطفی در حال رشد ثابت است. مادر از بارداری خود لذت می برد.

این همه کمی با دلتنگی ثابت، تغییرات دما و عرق آشفته شده است. هر زن باردار باید پیش از بروز عواقب بعدی حاملگی پیشگیری کند. این در مورد علائم کشش اعمال می شود. مادر باید پوست را مرطوب کننده پوست خود را با روغن در حال حاضر برای جلوگیری از علائم کشش در آینده است.

در هفته یازدهم بارداری بعضی از زنان ناخن های شکننده دارند و موهایشان را از دست می دهند، اما در عین حال کسانی هستند که در طول این دوره احساس خوبی دارند. در هر صورت، تمام این تغییرات موقت هستند.

رحم در هفته یازدهم بارداری

رحم به سرعت در حال رشد است، و همچنین باعث می شود که بارداری خود را پنهان کنید. رحم تقریبا کل لگن را می گیرد.

تخلیه در هفته یازدهم بارداری

علاوه بر خونریزی در ۱۱ هفته بارداری، شما ممکن است دیگر تخلیه غیر طبیعی را تجربه کنید. اول از همه، این ترشحات قهوه ای، زرد و سبز باعث خارش، سوزش، تورم، قرمزی و سایر تحریکات واژن و تناسلی می شود.

هفته یازدهم بارداری طبیعی است که ترشح شفاف و سفید بدون بویایی داشته باشد که باعث ناراحتی شما نشود. ممکن است از نظر غلظت بالا پروژسترون در خون ضخیم باشد.

سقط جنین در هفته یازدهم بارداری

در هفته یازدهم بارداری خطر / تهدید سقط جنین یک تشخیص است که در اکثر موارد در اوایل بارداری ساخته شده است. با این حال، باید درک کرد که خطر سقط جنین و خود فرایند یکسان نیست. برای جلوگیری از پیشرفت خطرناک حوادث، هر زن با اولین علائم باید بلافاصله با پزشک خود مشورت کند و اگر تهدید سقط جنین تشخیص داده شود، دوبار مراقب باشید و همه چیز را با پزشک انجام دهید.

 

علل و خطرات نارسایی در هفته یازدهم بارداری

در هفته یازدهم بارداری برای آماده شدن برای مشکالت احتمالی، باید بدانید که علت آن چه بوده و بیشترین خطر را دارد. داده های مشاهده شده نشان می دهد که در صورت حاملگی بیش از ۳۵ سال، خطر سقط جنین یک کودک دو برابر می شود. تمایل به سقط جنین برای زنان مبتلا به اختلالات هورمونی بدن ضروری است.

 

علت دردناک درک سقط جنین در هفته ۱۱ این است که یک زن در حال حاضر وضوح تصور موقعیت او و این واقعیت است که در درون او زندگی جدید در حال توسعه است. ۱۱ هفته دوره ای است که طی آن جنین ویژگی های شدید یک فرد کوچک را به دست می آورد.

 

دلایل سقط جنین در هفته یازدهم بارداری به دلیل این واقعیت است که در این زمان، رشد جنین سریع وجود دارد. این بدان معنی است که بدن زن باید به سرعت با بار افزایش یافته سازگار شود. پیشرفت سریع مغز و دستگاه تناسلی، و همچنین سیستم گردش خون و سیستم حرکتی (عضلات و اسکلت) وجود دارد.

 

علائم و نشانه های سقط جنین در هفته یازدهم بارداری

در هفته یازدهم بارداری درد در شکم یا در ناحیه کمری بسیار نامطلوب است. به عنوان یک قانون، زنان ۱۱ هفته در حال حاضر با این مشکل مواجه نیستند، بنابراین یک درد شدید، دلیل آن است که بلافاصله با یک آمبولانس تماس بگیرد. وقتی خونریزی شدید انجام می شود،. در ۱۱ هفته حاملگی نه تنها سقط جنین بلکه مرگ جنین نیز ممکن است رخ دهد.

 

به عنوان مثال، پیامدهای سقط جنین و همچنین سقط جنین ناخواسته می تواند به عنوان مثال مشکلات مربوط به حاملگی در آینده باشد. مطمئنا مادر باردار نباید در مورد افکار ناراحت کننده در مورد یک سقط مکرر مشغول شود. کافی است که مسئولیت پذیری موقعیت را بپذیرید، اما خوش بینانه است.

 

سونوگرافی در هفته یازدهم بارداری

 

سونوگرافی در این دوره بسیار مهم است و اطلاعات زیادی در مورد وضعیت جنین به ارمغان می آورد. بنابراین به لطف اسکن سونوگرافی شما و دکتر شما می توانید تصویر واضحی از رشد بارداری داشته باشید.

سونوگرافی کمک می کند تا:

• تعریف چندین حاملگی؛
• بیماری های ژنتیکی را نشان می دهد (در صورت سستی)؛
• ناهنجاری های فیزیکی یا غیبت آنها را ببینید
• پیوستگی جنین را ببینید
• وضعیت مایع آمنیوتیک (hypamnion یا hydramnion) را تعیین کنید.
۱۱ هفته تصاویرسونوگرافی

اسکن با امواج فراصوت در هفته یازدهم بارداری

اسکن با امواج فراصوت در هفته یازدهم بارداری

اسکن با امواج فراصوت در هفته یازدهم بارداری

 

درد در هفته یازدهم بارداری

در حین بارداری شما اغلب احساس درد، گرفتگی عضلات دارید، باید مراقب باشید و به بدن خود گوش دهید. تقویت رحم اغلب موجب درد در شکم پایینی می شود، این به دلیل کشش لیگامان ها و عضلات، و همچنین به دلیل اختلاف استخوان ها، چنین درد هایی طبیعی است.

 

اما اگر علاوه بر درد به نظر برسد، باید بلافاصله دکتر خود را ببینید و یک اسکن اولتراسوند برای دیدن وضعیت کودک و شنیدن ضربان قلب آن را انجام می دهد. شما باید بسیار مراقب باشید و وضعیت را کنترل کنید.

 

خون ریزی در هفته یازدهم بارداری

در این مرحله دلایل زیادی برای خونریزی وجود دارد. خونریزی ممکن است نشانه یک سقط جنین باشد: رحم جنین را رد می کند. خونریزی ممکن است پس از رابطه جنسی برقرار شود، شما همیشه باید به دستورالعمل ها و توصیه های پزشک خود در مورد این گوش دهید. بیماری های ویروسی همیشه به خونریزی منجر می شود.در هر صورت، وقتی ترشحات خون را می بینید، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. بیشتر در بیشتر موارد، در این مرحله، می تواند مانع از سقط جنین شود.

 

پیشنهاد مقاله:خونریزی در بارداری و بررسی عواقب بعدی آن

 

تب در هفته یازدهم بارداری

در ارتباط با تغییرات جاری در بدن زن، دمای ممکن است متفاوت باشد. در طی سه ماهه ی اول این جهش های دما طبیعی هستند. در هفته یازدهم بارداری درجه حرارت نباید بیش از ۳۷٫۲ درجه سانتیگراد (۹۹ درجه فارنهایت) باشد. اگر این اتفاق بیفتد، نبایست تب را در زیر ۳۸ درجه سانتیگراد شکستن نگذارید، فقط باید نوشیدنی های گرم بیشتری بخورید و بدن خود را مقابله کنید.

 

اگر دمای بالاتر از ۳۸ درجه سانتیگراد باشد و شما باید آن را شکستن، به منظور آسیب رساندن به بافت های جنینی. برای انتخاب داروهای خاص برای باردار با پزشک خود مشورت کنید.

 

گرفتن سردی در هفته یازدهم بارداری

در هفته یازدهم بارداری هیچ کس ایمنی به سرماخوردگی ندارد. آنها در مراحل اولیه بارداری به طور خاص خطرناک هستند و می توانند منجر به عواقب غیر قابل برگشت شوند. مراقب سلامت خود باشید، اگر سردی را تجربه کرده اید، سعی کنید راه های طب سنتی طبیعی داشته باشید که به نوزادتان آسیب نرساند. نوشیدنی های گرم بیشتری را انتخاب کنید، شیر گرم و کره بسیار موثر است.

 

انواع توت ها ، تمشک نیز شما را خوب می کنند، اما بیش از حد از آنها غذا نمی خورند زیرا ممکن است آلرژی ایجاد کنند. برای پیشگیری از بیماری، سیب زمینی را می خورند، اما نه بیش از حد. به خصوص از سرخجه مراقب باشید .

 

تغذیه در هفته یازدهم بارداری

تغذیه در هفته یازدهم بارداری

رژیم غذایی زنان باردار باید با دقت برنامه ریزی شود، سالم، متنوع و متعادل باشد. این پروتئین، کربوهیدرات، آهن و ید نیاز دارد. تمام مواد مغذی باید تاثیر مثبت بر سلامت نوزاد و وضعیت جفت داشته باشند، زیرا این خانه برای نوزاد شماست. پرخوری نکنید، آن را به شما و ناراحتی کودک شما می دهد و می تواند شما را به یبوست منجرب کند.

 

محصولات را درست انتخاب کنید، از خوردن غذاهای سرخ شده و بیش از حد چرب جلوگیری کنید، حتی اگر واقعا آن را می خواهید، به شما در جلوگیری از سوزش سر دل کمک می کند. گرچه اغلب زنان اغلب در هنگام بارداری دچار سوزش سر دل هستند. کاشت، گوشت بدون چربی، سبزیجات، میوه، پنیر و پنیر را انتخاب کنید. خوردن سالم اجباری است! نوشیدنی ها را فراموش نکنید: هنوز هم آب را انتخاب کنید، نوشیدنی های میوه ای طبیعی مختلف بدون رطوبت.

 

الکل در هفته یازدهم بارداری

اگر شما در حال برنامه ریزی برای بارداری هستید، احتمالا قبلا همه عادت های بد را رها کرده اید. با این حال، اگر بارداری انتظار نداشته باشید، باید بلافاصله پس از یادگیری بارداری آنها را ببخشید. با این حال، هر زن باید خودش تصمیم بگیرد که آیا او باید الکل مصرف کند، مهم این است که درک کنیم که همه چیز برای بدن شما اتفاق می افتد به نوزاد آینده شما نیز. و هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که چگونه کودک شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

ارتباط جنسی در هفته یازدهم بارداری

 

 داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری در مدت ۱۱ هفته به اثبات رسیده است.  و اسپرم تولید شده در طی مقاربت باعث رحم بیشتر elastic است، که مزیت بزرگ در طول کار است. و با این حال بسیاری از زنان باردار می خواهند رابطه جنسی داشته باشند زیرا میل جنسی آنها به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

 

در هفته یازدهم بارداری شما فقط باید موقعیت های راحت را با نفوذ کم عمق انتخاب کنید. رابطه جنسی تاثیر مثبت بر سلامت جسمانی و روحیه هر دو طرف دارد. در چنین لحظاتی، آنها یک کل را تشکیل می دهند و حداکثر لذت را می گیرند. با این حال، اگر تهدیدی برای سقط جنین، خونریزی و درد وجود داشته باشد بهتر است از جنس خودداری شود.

امروزه اکثر بیمارستان ها تجهیزات مدرن دارند و شما می توانید تمام تحلیل های لازم را انجام دهید. غربالگری مهم ترین و اجباری برای همه زنان باردار است. این در بین ۱۱ تا ۱۶ هفته بارداری (هفته ۱۲th ایده آل است) برای شناسایی هر گونه انحراف در توسعه جنین انجام می شود. در طول این دوره ناحیه گردن جنین قابل مشاهده است که اجازه می دهد تا تعیین کند که آیا جنین ممکن است سندرم داون داشته باشد یا خیر.

نتایج به دست آمده با هنجارهای موجود مقایسه می شود. آنها وجود یک اختلال را نشان نمی دهند، بلکه نشان می دهد که خود را در معرض آن قرار می دهند. اگر نتایج بدی داشته باشید، بلافاصله یک ژنتیک مشورت کنید. هیچکدام از پزشکها نباید سقط جنین را تحریک کنند، زن باید خودش تصمیم درست بگیرد.

 

پیشنهاد مقاله:رابطه جنسی در بارداری وتاثیر آن بر جنین

 

تست ها (HCG، پروژسترون) در هفته یازدهم بارداری

ارتباط جنسی در هفته یازدهم بارداری

 

پیشنهاد ما:دانلود فایل صوتی:ناگفته های خطرات دوران بارداری

 

غربالگری در هفته یازدهم بارداری انجام شده شامل آزمونهای التراسونیک و بیوشیمیایی است که به سادگی از اسکن اولتراسوند و نمونه گیری خون بر روی HCG تعریف شده است.

 

در هفته یازدهم بارداری زنان باردار آزمایش های خاصی را برای شناسایی سطح پروتئین و لکوسیت ها در ادرار انجام می دهند. لازم است تست هورمون ها نیز انجام شود. این اقدامات لازم برای جمع آوری اطلاعات در مورد رشد جنین و سلامت است. نتایج آزمایش ها با دامنه های طبیعی طبیعی مقایسه می شود، انحراف از هنجارها ممکن است منجر به اختلال شود.

 

غربالگری بیوشیمی اجازه می دهد تا تعیین سطح hCG در خون حامله شود. این یک آزمایش بسیار مهم است، همانطور که در سه ماهه اول هشتم هپاتیت C hCG سنتز استروژن و پروژسترون را در بدن مادر به وجود می آورد و از فرآیند بارداری پشتیبانی می کند تا زمانی که جنین و جفت بتوانند خود هورمون تولید کنند.

 

در طول هفته یازدهم بارداری، سطح hCG افزایش می یابد، سپس به آرامی کاهش می یابد. بنابراین، پروژسترون، به عنوان واحد مستقل، در این مرحله از بارداری نقش مهمی ندارد. سونوگرافی بهترین آزمایش برای نظارت بر رشد جنین در این دوره است.

 

مشاوره مفید در هفته یازدهم بارداری

 

در طول بارداری، بدن زن تحت تغییرات شدید فیزیولوژیکی قرار می گیرد، علاوه بر این، مادر باردار دارای شرایط روحی دشوار است. تغییرات مکرر خلق و خوی، نارضایتی، ترس از هر دو از دست دادن نوزاد و دادن تولد. این همه باعث می شود که مادر بسیار مضطرب شود. او باید با عزیزان ارتباط برقرار کند و امکان سخنرانی داشته باشد. خانواده، بخشی از آن، باید مادر باردار را حمایت کنند و از او مراقبت کنند.

 

خطر و احساسات در هفته یازدهم بارداری

• وضعیت ناخن ها و موها برای بدتر شدن یا بهتر شدن تغییر می کند، همه چیز بسیار شخصی است. با این حال، این واقعیت ارزش آن را ناراحت نیست، زیرا همه چیز پس از تولد نوزاد تغییر خواهد کرد.

• افزایش دما منجر به عرق شدن مکرر می شود، تغییر مشخصات هورمون تأثیر منفی بر وضعیت روحی عاطفی زن دارد.
• درد در شکم مملو از عواقب غیر قابل برگشت است، شما باید بلافاصله با دکتر مشورت کنید.

 

پیشنهاد مقاله:طرز خوابیدن راحت با بالش بارداری

 

توصیه ها در هفته یازدهم بارداری

 

• در حین بارداری، اختلالات روانشناختی عملا غیرممکن است. ترس از کار بسیار شدید است. اگر محیط خانوادگی ناسالم باشد و هیچ راهی برای خودنمایی در آن وجود نداشته باشد، حتما با یک حرفه ای تماس بگیرید. خلق و خوی شما به کودک منتقل می شود، پس از آن مراقبت کنید.

 

• رژیم غذایی مناسب و متعادل را نگه دارید، زیرا همه آنچه که می خورید، کودک شما را تغذیه می کند. اطمینان حاصل کنید که غذای غنی از پروتئین ها، کربوهیدرات ها، کلسیم، فروم و ید را بخورید.

 

در هفته یازدهم بارداری غذاهای رژیم غذایی خود را، انواع پنیر، سبزیجات، گوشت سبز، میوه، گوشت بدون چربی را وارد کنید. بیش از حد از محصولات آلرژیک (شکلات، عسل، مرکبات) نگذارید. پرخوری نکنید، این می تواند منجر به یبوست و سوزش سر دل شود. سعی کنید کمی و اغلب بخورید. اگر در معرض سوزش سر دل و یا یبوست هستید، مطمئن شوید که با پزشک درباره داروهای مورد نیاز خود مشورت کنید.

 

• در آن زمان توسعه جنین (۱۱ هفته)، تهوع، خستگی و بیماری باید از بین برود، اما اگر این اتفاق نیفتد، این واقعیت را از دست ندهید. اطمینان حاصل کنید که به دکتر مراجعه کنید و تمام آزمایشهای لازم را انجام دهید. اغلب سطح پایین هموگلوبین منجر به چنین حالت خسته ای می شود. و اگر آزمایش این را تایید کند، تحت درمان ویژه قرار می گیرد و به رژیم غذایی ادامه می دهد.

 

• مراقب باشید که بیماری سرماخوردگی یا ویروسی نداشته باشید. در مرحله اولیه حاملگی، حتی سرماخوردگی می تواند منجر به عواقب بسیار بدی شود. به ویژه مراقب باشید اگر باردار هستید در فصل زمستان و یا در فصلی که شانس گرفتن بیماری بیشتر از حد معمول است. اگر بیمار هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

 

با این حال، بهتر است از داروهای طبیعی استفاده کنید که برای شما و کودک شما بی ضرر است. نوشیدن های گرم، نوشیدن ویتامین ها، لباس و بوت گرم.

در هفته یازدهم حاملگی شما احساس خوبی خواهید داشت، زیرا حالت تهوع چندان زیاد نیست. جنین ها در حال رشد و سرعت در حال رشد هستند و به زودی شما باید کمد خود را تمدید کنید، با توجه به رشد شکم.

 

توسعه اندام های داخلی، به ویژه قلب، عملا تکمیل شده است. کودک اطمینان نداشته باشد که اختلالات قلبی داشته باشد. نوزادان می توانند حرکات زیادی را بدون دست زدن به یکدیگر انجام دهند. در طول این مدت، توسعه دندان ها آغاز می شود. البته، دوقلوها هنوز خیلی کوچک هستند، نه بیش از ۴ گرم (۰٫۱۴ اونس)، اما اندام های جنسی در حال حاضر تشکیل شده اند و به زودی اسکن اولتراسوند نشان خواهد داد که چه کسی است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نا گفته های دوران بارداری را می دانید؟