سلام مادر

زایمان زودرس ،علائم و تشخیص آن همراه باهشدار

بعد از تحقیق از چند مادر باردار در مورد علائم و تشخیص زایمان زودرس به نتایج جالبی دست پیدا کردیم که بعضی مادران حامله به پسر یا دختر بودن توجه ندارند.اکثرا ترجیح می دهند در هنگام زایمان شگفت زده شوند. همه ما می خواهیم حاملگی براساس برنامه انجام شود. بنابراین اگر علائم زایمان زودرس، مانند انقباضات زودرس، به مدت هفتگی پیش از تاریخ مورد نظر شما ظاهر شود، سردرگمی و وحشت ممکن است در آن قرار گیرد و این کاملا قابل فهم است. در صورت لزوم میتوانید  علائم و نشانه های شروع زایمان را مطالعه کنید

 

همچنین قابل فهم است که تا زمانی که این مقاله را خواندید، احتمالا به چیزی که باعث ایجاد زایمان زودرس می شود توجهی نداشته باشید.متخصصین زنان و زایمان می گوید، از هر ۱۰۰ نوزاد، یک زایمان زودرس اتفاق می افتد و از نشانه های زایمان زودرس باید آگاهی داشته باشند. در اینجا چیزی است که شما به عنوان یک مادر باید در مورد زایمان زودهنگام بدانید.

زایمان زودرس چیست؟

اگر زایمان قبل از ۳۷ هفته بارداری رخ دهد، آن را به عنوان زایمان زودرس تعریف می شود، برای داشتن زایمان طبیعی ، باید دو چیز اتفاق بیفتد.شما باید انقباضات و همچنین تغییرات در گردن رحم، مانند ریزش یا انقباض داشته باشید . تصور غلطی است که انقباضات به تنهایی می توانند زایمان زودرس را نشان دهند.

زایمان زودرس معمولا به طور خود به خود صورت می گیرد، اما همچنین به دلایل پزشکی القا شود. مثلا اگر مادر دارای پره اکلامپسی ، ترکیبی از فشار خون بالا و مشکل کلیه و کبدی در مادر می تواند باشد .

چگونه زایمان زودرس بر نوزاد من تاثیر می گذارد؟

زایمان زودرس باعث می شود نوزاد در معرض خطر زایمان زودرس قرار بگیرد. که به نوبه خود باعث افزایش احتمال ابتلا به مشکلات زیر شود.مانند:

وزن کم هنگام تولد
مشکلات تنفسی
اندامهای توسعه نیافته
افزایش خطر بینایی یا مشکلات شنوایی
ناتوانی های رفتاری و مشکلات یادگیری

متخصصان میگویند یک کودک که به هفته۳۷ نزدیکتر می شود، احتمال بیشتری دارد که سالم بماند. اما اگر نشانه های زایمان زودرس را می بینید. و به نظر می رسد که قبل از هفته۳۴ به شما تحویل داده شود، به احتمال زیاد تزریق کورتیکواستروئید به شما داده می شود، که کمک می کند تا سرعت رشد ریه های کودک را افزایش دهید. همچنین ممکن است سولفات منیزیم داده شود که می تواند خطر فلج مغزی در نوزادان نارس را کاهش دهد.

 

شخیص زایمان زودرس وعلاوم ان

علائم زایمان زودرس

مشکل نشانه های زایمان زودرس این است که آنها می توانند دشوار باشد. “بسیاری از نشانه های زایمان زودرس، چیزهایی هستند که در دوران بارداری کاملا طبیعی و طبیعی هستند.” برای تماشای این موارد چه باید کرد؟

گرفتگی شکمی یا انقباضات منظم (در صورتی که شما یک تا چهار ساعت انقباض داشته باشید. قطعا پزشک خود را ببینید)ناراحتی کم پشت فشار لگن واژن یا خونریزی ترشحات واژن نشت سیال (این می تواند نشانه ای از آن باشد زایمان زود هنگام باشد).

از آنجا که این بسیار پیچیده است تا مطمئن شوید که چه چیزی در حال تجربه هستید علائم حاملگی یا نشانه های زایمان زودرس است. ایده خوبی است که اگر دچار نگرانی شدید، با پزشک تماس بگیرید یا آن را ببینید. از بدن خود آگاه باشید و چیزی را از بین نبرید زیرا شما فقط فکر می کنید که فقط حرکت کودک است.

نحوه جلوگیری از زایمان زودرس

هیچ راه مطمئنی برای متوقف کردن آن پس از شروع آن وجود ندارد، اما اگر شما با زایمان زودرس تشخیص داده شوید. به احتمال زیاد به یک دارویی خواهید داشت تا به کاهش یا انقباض موقت متوقف شود. گاهی اوقات، انقباضات و کار به طور کامل متوقف می شود، اگرچه مشخص نیست که اگر دارو نقش مهمی داشته باشد یا اگر زودرس زایمان طبیعی متوقف شود. پزشکان بیمار را در مدت مدتی طولانی نگه میدارند تا اطمینان حاصل شود که دهانه رحم قبل از فرستادن خانه به آن دچار نشود.

چگونه جلوگیری از زایمان زودرس

گاهی اوقات زنان فکر می کنند این گسل آنها است.من دوست دارم زنان را اطمینان دهم که این چیزی نیست که شما می توانید در مورد آن انجام دهید.

شاید بهترین (و تنها) چیزی است که می توانید در مورد جلوگیری از زایمان زودرس باشد مراقبت از خود قبل از بارداری است . زنان که قصد داشته اند که یک کودک داشته باشند، باید قبل از اینکه باردار شوند. با پزشکان خود صحبت کنند و تمام موارد ابتلا به یک وزن سالم، ترک سیگار و ابتلا به دیابت و فشار خون را بررسی کنید، تا احتمال ابتلا به زایمان زودرس را کاهش می دهد و همچنین باعث بهبود سلامت و کودک شما نیز می شود.

علت زایمان زودرس چیست؟

حقیقت این است که حتی دکتر شما در این موضوع اطلاعات زیادی ندارد. کارشناسان هنوز مطمئن نیستند که علت زایمان زودرس چیست، اما آنها می دانند که شرایط و رفتار خاصی می تواند شما را برای افزایش خطر ایجاد کند. این شامل:

داشتن تولد زودرس قبلی
حاملگی دوقلو
سیگار کشیدن یا استفاده از مواد مخدر
داشتن وزن کم یا اضافه وزن

متخصصان معتقد هستند که دقیقا همان چیزی است که باعث زایمان زود رس شود مشخص نیست .اما احتمالا زمانی شروع می شود که برخی از هورمون ها توسط جنین تولید می شوند.

یک زن با خوردن غذاهای تند، رانندگی کردن در جاده و یا پیاده روی طولانی، سه داستان قدیمی از همسران قدیمی، کار خود را آغاز نخواهد کرد.با این حال، دو تکنیک که ممکن است شروع روند را داشته باشند داشتن رابطه جنسی در زمان بارداری و تحریک نوک پستان ها است.
داشتن رابطه جنسی در این مرحله در دوران بارداری راحت نیست، اما اسپرم دارای پروستاگلاندین ها است، یک ترکیب هورمون مانند که می تواند رحم را تسکین دهد و کار را در حال انجام است.

او همچنین گفت که تحریک نوک پستان از طریق دست، می تواند برای زنانی که در زمان حاملگی طبیعی سالم هستند. به زایمان کمک کند. این روش ممکن است به انتشار اکسیتوسین، یک هورمون است که می تواند باعث انقباض رحم شود.
توصیه می شود که یک زن می تواند تحریک نوک پستان را با یک نوک پستان بین انگشتانش انجام دهد تا زمانی که انقباض رخ دهد. هنگامی که انقباض رخ می دهد، باید متوقف کند و ۵ دقیقه کامل را قبل از انجام دوباره آن صبر کنید. این روش می تواند تا یک ساعت یا دوبار انجام شود، توصیه می شود زنان هر دو سینه را در همان زمان رول نکنند، زیرا این می تواند باعث ایجاد بیش از حد بسیاری از انقباضات رحم و یا آنهایی که بیش از حد قوی هستند.

یکی از نشانه هایی که ممکن است نزدیک به یک روز به کار برسد این است که برخی از زنان غریزه “غرق شدن” را تجربه می کنند. اگرچه در این مرحله از بارداری خسته شده اید، بعضی از خانمها ممکن است احساس سرخوردگی ناگهانی انرژی و تمایل به آشپزی، تمیز کردن و خانه را قبل از رسیدن نوزاد، آماده کنند.

 

شخیص زایمان زودرس

بررسی اجمالی زایمان زودرس

زایمان زودرس زمانی رخ می دهد که انقباضات منظم بعد از هفته بیستم بارداری و قبل از هفته ۳۷ بارداری منجر به افتادن دهانه رحم می شود.

بسیاری از نوزادان نارس یا (preemiess) نیاز به مراقبت ویژه در بخش مراقبت های ویژه نوزادان دارند. همچنین می تواند از اختلالات روحی و جسمی درازمدت برخوردار باشد.

علت خاصی از زایمان زودرس، مشخص نیست. برخی عوامل خطر ممکن است خطر را افزایش دهند، اما زایمان زودرس نیز ممکن است در زنان باردار بدون فاکتور خطر شناخته شده رخ دهد. علائم و نشانه های زایمان زودرس و مراحل بعدی را درک کنید.

علائم و نشانه های زایمان زودرس عبارتند از:

احساسات منظم یا مکرر سفت شدن شکم (انقباضات)کم پشت، کمر درد پشت ،احساس فشار لگن یا پایین شکم گرفتگی شکمی خفیف ،نوع تخلیه واژن – آبریزش، مخاطی یا خونریزی.

چه وقت برای دیدن یک دکترلازم است؟

اگر این علائم یا نشانه ها را تجربه کرده اید یا در مورد آنچه که احساس می کنید نگران هستید، بلافاصله با ارائه دهنده مراقبت های پزشکی خود تماس بگیرید. اگر یک هشدار نادرست باشد، همه خوشحال خواهند شد.

عوامل خطر در زایمان زود رس

زایمان زودرس ممکن است بر روی هر حاملگی تاثیر بگذارد. بسیاری از عوامل با افزایش خطر ابتلا به زایمان زودرس همراه است:

حاملگی با دوقلوهمشکلات رحم یا جفت
سیگار کشیدن و یا استفاده از مواد مخدر
برخی از عفونت ها،
دستگاه تناسلی پایین
فشار خون بالا و دیابت
زندگی استرس زا
مانند مرگ یکی از عزیزان
بیش از حد خونریزی در بارداری

 

مواد مخدر در دوران بارداری

 

عوارض جانبی در زایمان زود رس

عوارض زایمان شامل زایمان زودرس می شود، این می تواند شماری از نگرانی های بهداشتی برای کودک شما را ایجاد کند، مانند وزن کم هنگام تولد، مشکلات تنفسی، اندام های کم توسعه یافته و مشکلات بینایی و کودکان مبتلا به زایمان زودرس نیز دارای ریسک بالاتری از اختلالات یادگیری و مشکلات رفتاری هستند.

جلوگیری

شما ممکن است قادر به جلوگیری از زایمان زودرس نباشید، اما برای ارتقاء یک بارداری سالم و کامل، می توانید خیلی از آنها را انجام دهید. مثلا:

به طور منظم مراقبت از دوران بارداری را دنبال کنید. ملاقات های قبل از زایمان می تواند به ارائه کننده مراقبت های بهداشتی شما کمک کند تا سلامتی و سلامت کودک شما را کنترل کند. علائم مربوط به خودتان را ذکر کنید. اگر سابقه زایمان زودرس دارید یا علائم یا نشانه های زایمان زودرس را تجربه می کنید، ممکن است لازم باشد که در طول حاملگی بیشتر مراقبت های بهداشتی خود را مشاهده کنید.یک رژیم سالم بخورید برخی تحقیقات نشان می دهد که یک رژیم غذایی با چربی های پائین (PUFAA) با خطر پایین تر زایمان زودرس همراه است.

اگر سیگار میکشید و میخواهید ترک کنید از ارائه کننده مراقبت های بهداشتی خود در مورد یک برنامه ترک سیگار بپرسید.فاصله بارداری را در نظر بگیرید. برخی تحقیقات نشان می دهد که ارتباط بین حاملگی هایی که کمتر از ۶ ماه فاصله دارند و خطر ابتلا به زودرس نیز افزایش می یابد. در رابطه با دوران بارداری با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنید.هنگام استفاده از تکنولوژی تولید مثل (ART) مراقب باشید. اگر شما در حال برنامه ریزی برای استفاده از ART برای باردار شدن هستید، در نظر داشته باشید که تعداد زیادی از جنین ها در حال تخم گذاری هستند. حاملگی های چندگانه خطر ابتلا به زایمان زودرس را افزایش می دهند.

علاوه بر این، ممکن است پروژسترون را که به واژن وارد شده باشد .اگر قبل از هفته ۲۴ بارداری با یک گردن رحم کوتاه تشخیص داده شود، ممکن است پزشک شما نیز از پروژسترون تا هفته ۳۷ بارداری استفاده کند.مدیریت بیماری های مزمن شرایط خاصی نظیر دیابت و فشار خون بالا، خطر ابتلا به زایمان زودرس را افزایش می دهد. برای حفظ هر گونه بیماری مزمن تحت کنترل خود با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود کار کنید.

 

اگر سابقه زایمان زودرس یا تولد زودرس دارید، شما در معرض خطر زایمان زودرس هستید. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود، برای مدیریت هر عامل خطر و پاسخ به نشانه های هشدار دهنده و علائم اولیه، با پزشک خود مشورت کنید.مصرف داروهای پیشگیرانه اگر سابقه زایمان زودرس دارید، ممکن است.

جنین

در هرجا از چند ساعت تا چند هفته قبل از شروع بارداری در اولین بارداری، یک خانم ممکن است نگاه کند و احساس کند که نوزاد در لگن او قرار دارد. این به معنای “روشن شدن” شناخته شده است، به این معنی است که نوزاد در آماده سازی برای تولد قرار دارد. (در زناني كه قبلا زاده شده اند، روشن شدن ممکن است تا قبل از شروع زايمان رخ ندهد).
هنگامی که کودک در موقعیت پایین قرار می گیرد، این باعث کاهش فشار روی دیافراگم زن می شود و باعث می شود که او تنفس کند. اما همچنین باعث فشار بیشتری بر لگن و مثانه او می شود و منجر به بازدید مکرر ادرارر می شود. علاوه بر این، شکم زن ممکن است پایین تر ظاهر شود و او ممکن است با یک حقه حرکت کند.

 

پیشنهاد ما:دانلود فایل صوتی:ناگفته های خطرات دوران بارداری

 

شخیص زایمان زودرس

انقباضات قوی و منظم

در انتهای بارداری، انقباضات رحم شروع به حرکت دادن کودک به جایگاه پایین تر در کانال تولد می کنند و در نهایت از انقباض ها کمک می گیرند تا کودک را به دنیا بیاید.
کار واقعی شامل انقباضات منظم، شدید است که بیش از یک ساعت یا دو دقیقه بیشتر از پنج دقیقه فاصله دارند. و انقباضات معمولا در پشت یک زن شروع می شود و سپس به جلو حرکت می کند.
شکم  مانند یک توپ بسکتبال سخت می شود و پس از آن آرام است. اگر یک زن باردار هر ساعت بیش از شش انقباض داشته باشد، قویتر میشوند به این معنی که آنها در فواصل منظم ظاهر می شوند، پس توجه داشته باشید که کودک در راه است.

 

مردم اغلب نمی دانند چگونه به درستی انقباضات را انجام دهند. از زمان شروع یک انقباض به شروع بعدی، از جمله زمان استراحت و آرامش بین آنها، انجام می شود.طبق نظر کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان، انقباضات غلط کار، که انقباضاتBraxton Hicks نامیده می شوند ، اغلب در فواصل زمانی نامنظم رخ می دهند و در طول زمان با یکدیگر همخوانی ندارند.
بر خلاف کار درست، انقباضات غلط معمولا در قسمت جلویی بدن در شکم پایینی احساس می شود، معمولا در قدرت ضعیف هستند و ممکن است متوقف شود که یک زن بیدار شود، موقعیت خود را عوض کند یا تغییر کند.

کم شدن آب

جنین در حال رشد و گسترش در رحم زن محسوب شود توصیه می شود که مادران با متخصص زنان و مامایی خود زمانی که آب آنها کم می شود تماس بگیرند.
این می تواند به یک حرفه ی بهداشت کمک کند تا تعیین کند که آیا زن باردار ادرار نشت می کند یا نشانه ی رایج در دوران بارداری یا مایع آمنیوتیک است.

کاهش درد پشت و گرفتگی در زایمان زود رس

در طول زایمان، یک زن ممکن است در ناحیه لگن و رکتوم احساس فشار بیشتری کند یا گرفتگی کند. او همچنین ممکن است در ناحیه پشتی احساس ناراحتی کند.

خونریزی واژینال تخلیه در زایمان زود رس

در صورت شروع کار یا چند روز قبل از آن، یک زن ممکن است افزایش ترشح واژن را که به صورت صورتی، قهوه ای یا کمی خونریزی است، متوجه شود. این یک تخفیف خونین است که ناشی از انتشار یک پلاك مخاطی است كه در حین بارداری بلوك گردن رحم را باز می كند. پلاك مخاطي كه در مرحله اول زايمان شروع به گسترش يا باز شدن مي كند، از بين مي رود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نا گفته های دوران بارداری را می دانید؟