سلام مادر

هفته سی ام بارداری

هفته بیست و نهم بارداری هم تمام شد و هفته سی ام بارداری همه تغییرات مهم در رشد کودک در حال حاضر رخ داده است. زایمان زودرس برای نوزاد خطرناک نیست. او در حال حاضر وزن (به طور متوسط ۱۴۰۰ گرم) و مقدار کافی از پوست بافت چربی به دست آورده است .

در هفته ۳۰بارداری ، یک کودک هنوز هم نیاز به توجه بیشتری از مادرش دارد. کودک به طور فعال به تغییرات شرایط محیطی پاسخ می دهد. او به اعمال محرک های خارجی بسیار حساس است، مانند سر و صدا و نور روشن.

در هفته سی ام بارداری، شما نباید در یک مهمانی با موسیقی با صدای بلند و یا نور روشن حضور داشته باشید. کودک شروع به تنفس عمیق می کند. هنگام انجام سونوگرافی، یک زن می تواند حرکات سینه و چشم های باز، اگر شما خوش شانس هستید، در مانیتور مشاهده کنید. در طول این دوره، مو نوزاد رشد کرده است، بنابراین میتوانید اولین مو را مشاهده کنید.

پوست هنوز صاف نیست. رنگ قرمز آن و بافت چروکیده توسط میزان بافت چربی موجود در زیر پوست ایجاد می شود.با این حال، زیبایی (مخصوصا برای زنان) با زمان همراه خواهد بود. مهمترین چیز در این مرحله این است که از سلامت روان خود حمایت کنید.

 

چگونگی رشد جنین در دوره بارداری

چگونگی رشد جنین در دوره بارداری
لمس و آغوش تاثیر مثبت بر سیستم عصبی کودک دارد. چنین ارتباطی ممکن است نه تنها پس از تولد، بلکه قبل از آن نیز رخ دهد. با توجه به افزایش حساسیت عصبی، کودک قادر است شکم مادر را از طریق پوست و تماس لمسی احساس کند، بنابراین والدین آینده باید آن را در نظر بگیرند.

هنگامی که جنین خسته است، به خواب می رود و یک روال روزانه ایجاد می کند. مهم است که ذکر کنید که شما با همان سهولت حرکت نخواهید کرد. فشار روی عضلات پشتی در حال افزایش است و شما می توانید درد و خستگی زیادی از لگن احساس کنید.

برای کاهش چنین سندرمی به حداقل، یک زن نباید لگد زده شود. برای حفظ سیستم اسکلتی عضلانی در شکل خوب، مادر آینده باید حرکات امکان پذیر داشته باشد. اگر می خواهید تمرینات مطلوب را انتخاب کنید، می توانید با دکتر خود مشورت کنید. این ناراحتی را کاهش می دهد و به بدن سازی برای تولد کمک می کند.
چه اتفاقی برای یک کودک (جنین)

بعد از هفته سی ام بارداری، سیستم تنفسی کودک به سرعت بهبود می یابد و می تواند آزادانه نفس بکشد. به لطف توسعه یک ماده خاص (سورفاکتانت)، ریه ها در طول استنشاق با یکدیگر همخوانی ندارند. سلول های عصبی در حال توسعه هستند: الیاف آنها با یک غشاء عایق خاص پوشش داده می شوند که به انتقال سیگنال کمک می کند. مغز به سرعت در حال پیشرفت است.

پوست نیز تغییر می کند. گریس محافظ در بدن کودک باقی می ماند و فاز نرم (lanugo) به تدریج ناپدید می شود. گاهی نوزادان با این توپ به دنیا می آیند، اما در ماه اول ماه جنین از بین می رود. قلب نوزاد هموار است. پسران ضرب و شتم آرام و ریتمیکتری دارند، و دختران – سریعتر. کودک در موقعيت خاصی در رحم قرار دارد کودک به تنهایی رفتار می کند: زخم ها، لبخند، چشمک می زند.

در ماه هشتم بارداری، روز تولد بسیار نزدیک است، که زندگی را برای همیشه تغییر خواهد داد. این یک زمان بسیار مهم است – آماده سازی نهایی برای تولد. تمام توجه مادر آینده به جنین در حال رشد است

در بعضی موارد ممکن است کودک قبل از مهلت متولد شود. این عوامل عوامل مختلفی ایجاد می شود. تولد در هفته سی ام بارداری به عنوان زودرس واجد شرایط است. زندگی نوزاد در معرض خطر نیست. فن آوری های مدرن و تخصص پزشکی می توانند بدون این عواقب کنار بیایند.

کارشناسان تضمین می کنند که نوزاد که در این زمان متولد شده است ۱۰۰٪ زنده می ماند. اعتقاد بر این است که کودکان که به زودی زودرس می شوند، سیستم ایمنی ضعیف دارند. در حالت ایده آل، یک کودک باید در رحم رشد کند، اما در حال حاضر بدن کاملا شکل گرفته و می تواند در خارج از این محیط مطلوب وجود داشته باشد. تمام اعضاء و سیستم های حیاتی عمل می کنند: کلیه ها، روده ها و ریه ها. کودک دارای پاها، تناسلی است. او در حال حاضر قادر به دیدن است.

تست های اجباری در هفته سی ام بارداری

تست های اجباری در هفته سی ام بارداری

زن باید هر دو هفته یک بار به پزشک مراجعه کند تا سلامت خود را بررسی کند. برای از بین بردن تهدیدات احتمالی، او باید آزمایش خون را برای HIV و Rh عامل، و آزمایش ادرار، و همچنین اسمیر در فلور، را انجام دهد.

خطرات در هفته سی ام بارداری

• نظارت دقیق بر تغییرات کمک می کند تا از خطرات احتمالی بارداری دیرهنگام جلوگیری شود. در هفته ۳۰ بارداری، اگر شما آن را داشته باشید، باید به ناسازگاری Rh توجه زیادی داشته باشید.
• در این دوره، انقباض جفت می تواند رخ دهد. این می تواند باعث خونریزی شود و خطر شکست بارداری بسیار زیاد است. در این مورد، شما باید بلافاصله با دکتر تماس بگیرید. زن باید در بیمارستان بستری شود.
• برای جلوگیری از گرفتگی و سوء هاضمه، توصیه می شود که محصولات را از منو حذف کنید، که سبب تخمیر و نفخ می شود: انگور، کلم، نان تازه، شیرینی و لوبیا.

تصاویر سونوگرافی درهفته سی ام بارداری

تصاویر سونوگرافی درهفته سی ام بارداری

از این دوره، متخصصان به دقت همه شاخص های مادر آینده را کنترل می کنند. دکتر به طور مرتب فشار زن، دور شکم خود را بررسی می کند، موقعیت کودک و ارتفاع رحم را (با کمک تصاویر سونوگرافی)، و به طور مداوم به ضربان قلب جنین گوش می دهد.

با تشخیص سونوگرافی، پزشک اطلاعات مربوط به موقعیت جنین در رحم، رشد کودک، جفت و حالت مایع آمنیوتیک را دریافت می کند. برخی از نقایص زایمان تنها در هفته سی هفتاد دیده می شود

متخصصان می توانند یک زن را برای انجام معاینه اضافی – داپلر ارائه دهند. با استفاده از این روش می توان طبیعت و میزان جریان خون در رحم، جفت و عروق جنین را تشخیص داد

اسهال در هفته سی ام بارداری

در هفته ۳۰ بارداری ، تقریبا تمام زنان باید با یبوست و اسهال مبارزه کنند. مسلما بسیاری از مادران آینده خود را مطرح می کنند. شایان ذکر است که همیشه بهتر است که در مورد ایمنی بدن از یک متخصص مشاوره بخواهیم .

شکم در حال رشد در هفته سی ام بارداری

شکم در حال رشد در هفته سی ام بارداری

مراقبت ویژه در این زمان نیاز به شکم زن باردار دارد. افزایش قابل ملاحظه ای در این بخش بدن نه تنها راه رفتن زنانه را تغییر می دهد بلکه باعث کشش نامطلوب می شود. همانطور که جنین رشد می کند، ماهیچه های شکمی کشش و ضعیف می شوند و پوست به شدت کشیده می شود. شما می توانید علامت های کشش را به طور منظم روان پوست پوست شکم را با ژل ها و کرم های خاص استفاده کنید.

پس از تولد کودک، سخت شدن عضلات شکم و شکاف آن بسیار دشوار می شود و آن را به شکل سابق خود بازگردانید. بنابراین، برای جلوگیری از آن مسئله بهتر است. فراموش نکنید که با حرکات خود مراقب باشید: چرخش های تیز و لاغر نکنید. به آرامی موقعیت را تغییر دهید – برای مثال، به آرامی از صندلی بلند شوید. قبل از خروج از رختخواب، به سمت یک طرف بروید.

انقباض در هفته سی ام بارداری

رحم شروع به کاهش زمان می کند و زن درد، گرفتگی جزئی را تجربه می کند. این پدیده ها نام “Braxton Hicks” (را دریافت کرده اند. آنها مادر و فرزند را برای تولد آینده آماده می کنند. اگر انقباضات منظم و ریتمیک شوند، این ممکن است شروع زایمان زودرس را نشان دهد.

احساسات زن در هفته سی ام بارداری

تا هفته سی ام بارداری، رحم به طور قابل توجهی افزایش می یابد (نزدیک به ناف در فاصله ۱۰ سانتی متر است) و فشار آن بر اندام های داخلی زن را تجربه می کند که نشانه های ناخوشایندی را نشان می دهد: یبوست، ادرار مکرر، سوزش سر دل، سرگیجه ، حالت تهوع، اختلال خواب

خوشبختانه، لحظات شادی، بیماری های مکرر را خنثی می کند. زندگی پدر و مادر در کودک خود ادامه دارد، که در آن رشد می کند، شرایط زندگی موقتی به طور فزاینده ای نزدیک می شود. او آزادانه در شکم مادر بیدار می ماند. بنابراین، او بر روی دیوار رحم استوار است.

مادران باید از تمام اختلالات و فشارهای کودک در شکم پیروی کنند. جنین باید حداقل ۲۴ بار در روز حرکت کند .اگر صدای قوی و تیز، نور روشن یا کمبود اکسیژن وجود داشته باشد، جنین اغلب حرکت می کند. کاهش تعداد اختلالات ممکن است یک فرایند مزاحم را نشان دهد.

 

پیشنهاد ما:دانلود فایل صوتی:ناگفته های خطرات دوران بارداری

 

درد در هفته سی ام بارداری

درد در هفته سی ام بارداری
حاملگی در این دوره علائم خاص خود را دارد. یک زن باردار اغلب در معرض درد، به ویژه در پشت و کمر قرار دارد. افزایش شکم مفصل را نرم می کند، رباط ها تضعیف می شوند و کشیده می شوند و تغییر مرکز جاذبه رخ می دهد. شما نیاز به استراحت متناوب و ورزش متوسط برای تضعیف یا از بین بردن ناراحتی دارید. صاف کردن دائمی ستون فقرات همچنین می تواند کمک کند.

درد شکمی ممکن است با انقباض رحم رخ دهد. ناراحتی در این ناحیه ناشی از رژیم نامناسب و یا خوردن غذاهایی است که توسط دستگاه گوارش ضعیف جذب می شوند.

با توجه به تغییر ساختار بدن یک زن باردار، درد می تواند در سر داشته باشد. علیرغم این واقعیت که نشانه ها به صورت طبیعی در نظر گرفته می شوند، آنها بر وضعیت سلامت مادر باردار تاثیر نمی گذارند و بهتر است از ظاهر آنها جلوگیری شود. برای پیشگیری از سردرد، باید پیاده روی مکرر و خواب طولانی مدت داشته باشید. هنگامی که رخ می دهد، توصیه می شود که در یک اتاق تهویه ای تاریک استراحت کنید و دراز بکشید. همچنین ماساژ سبک، یا فشرده سازی سرد، مفید است. شما فقط می توانید از داروهای تایید شده استفاده کنید که توسط پزشک شما توصیه می شود.

در هفته سی ام بارداری، مقدار مایع در بدن افزایش می یابد، در نتیجه بدتر شدن سلامت شما میشود،این پدیده ناخوشایند معمولا به طور دقیق در هفته ی ۳۰ اتفاق می افتد. روش اصلی مقابله این است که رژیم غذایی خود را کنترل کنید. لازم است استفاده از نمک را محدود کنید، از مواد غذایی سالم، چرب، شیرینی، سودا استفاده کنید. مقدار مایع مصرف شده در روز نباید بیش از ۱٫۵ لیتر باشد. اگر شما با این توصیه ها موافقید، مایع در بدن شما تاخیر نخواهد گذاشت.

یک زن نباید به مدت طولانی در موقعیت صحیح قرار گیرد و زمانی که او قرار می گیرد، توصیه می شود پاها را بلند کنید.

 

هفته سی ام بارداری: تغییرات جنینی را در بارداری ۳۰ هفته بدانید
کنترل وزن خود را تا هفته سی ام بارداری، وزن جنین به طور قابل توجهی افزایش می یابد. این رقم نه تنها به دلیل رشد جنین، بلکه همچنین به علت مایع آمنیوتیک، تغییر در جفت و رحم است. رشد طبیعی زن در این زمان باید ۱۰-۱۱ کیلوگرم باشد و در طول دوره بارداری ۱۶-۱۷ کیلوگرم باشد. کیلوگرم اضافی می تواند حاملگی و زایمان را پیچیده کند، بنابراین کالری ها باید تحت نظارت باشند.

در هفته سی ام بارداری چی بخوریم؟

به خوبی شناخته شده است که در دوران بارداری مشروبات الکلی و سیگار کشیدن ممنوع است، اما تعداد کمی از مردم اطلاعات جامعی در مورد تغذیه مناسب دارند. در هفته ی ۳۰، قبل و بعد از این دوره، برای یک زن یک رژیم متعادل دارد. در این زمان، مقدار پروتئین و ترکیبات کربوهیدرات پیچیده وارد بدن افزایش می یابد.

بهتر است در مورد شور و شوق برای محصولات قنادی و نانوایی فراموش شود، زیرا آنها افزایش قند خون را به دنبال دارند. شیر و فراورده های لبنی باید در رژیم غذایی با غلات غنی از ویتامین (به خصوص دانه های جامد)، میوه ها و سبزیجات گنجانده شوند. بهتر است که مصرف گوشت چرب را محدود کنید (بهتر است جایگزین آن با لاغری) و افزایش خوردن ماهی و غذاهای دریایی.

لازم است به شدت کنترل کیفیت غذا، فن آوری آماده سازی آن و قوانین اولیه پردازش را بسنجید: مدت زمان طولانی برای جوشاندن غذا، جوش شیر و آب، و کاملا میوه و سبزیجات را بشویید. زنان باردار ممنوع است برای خوردن نان پخته شده، ماهی خام

آنها باید مصرف غذاهای بالقوه آلرژیک (عسل، خاویار، تخم مرغ، شکلات، نارنجی و میوه های قرمز، انواع توت ها) را کاهش دهند.

لازم است که رنگ ترشحات را کنترل کنید. به طور معمول آنها باید شیری رنگ باشند. اگر ترشحات حاوی رنگ خاکستری، سبز یا زرد باشد، قوام تبدیل به پنیر می شود، یا بوی ترش تغییر می کند، این نشانه ای از وجود عفونت در بدن است. اگر چنین نشانه هایی دارید، باید بلافاصله با پزشک مشورت کنید.

رفتن به دکتر در شرایط زیر مورد نیاز است:

• حضور خون در ترشحات؛
• در دسترس بودن تخصیص قهوه تلخ
• هر خونریزی
ظهور تخلیه ادراری، نشت مایع آمنیوتیک را به دلیل تخلیه غشاها نشان می دهد.

ارتباط جنسی در هفته سی ام بارداری

در هفته سی ام بارداری، می توانید رابطه صمیمی را ادامه دهید، اگر پزشک اجازه داده و جنس سریع نخواهد بود. به طور کلی زنان برای داشتن رابطه جنسی تمایل کمتری دارند. اگر انرژی کافی دارید و هیچگونه منع ان وجود ندارد، جنس مجاز است، اما شما باید بدون نیاز به اغتشاش، احتیاج داشته باشید. تمام حرکات باید آرام و ملایم باشد. جنس فعال می تواند در هنگام زایمان منجر به عوارض شود.

بارداری دوقلو در هفته سی ام بارداری

چه مقدار وزن من باید در ۳۰ هفته بارداری وزن کند؟ هر دو کودک در حال حاضر حدود ۱٫۲۰۰ کیلوگرم وزن دارند، در حالیکه شکم مادر بزرگتر و بزرگتر می شود، بنابراین برای او بسیار دشوار است. بچه ها در حال نزدیک شدن هستند و شروع به حرکت به طور فعال می کنند، و “حرکات رقص” را ایجاد می کنند. در این زمان، دوقلوها یک موقعیت قطعی را به دست می گیرند – سر و صدا، اما هنوز هم می تواند اشتباه باشد. این مداخله جراحی نیست، اما چنین زن دارای کنترل دائمی پزشکان است.

هفته سی ام بارداری احتمال تولد غیرمنتظره بسیار زیاد است. دلایل زیادی برای نگرانی وجود دارد، زیرا امروزه حتی دوقلوهای زودگذر پرستار هستند و به زودی به خانه می روند و بچه های قوی می شوند. دستها، پاها و بدنها گرد می شوند

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نا گفته های دوران بارداری را می دانید؟