سلام مادر

هفته بیست و چهارم بارداری – مطالب اختصاصی هفته ۲۴

سلام مادر :در هفته بیست و چهارم بارداری مادر آینده طیف وسیعی از احساسات جدید را می دهد. جنین رشد کرده و وزن متوسط آن حدود ۵۵۰-۶۰۰ گرم است. همانطور که رحم به اندازه کافی بزرگ نیست، کودک به همه چیزهایی که می تواند در داخل پیدا کند، برافراشته می شود. در هفته بیست و چهارم بارداری کودک به طور جدی هر گونه تجلی دنیای بیرونی را مطالعه می کند، صداهای اطرافش را گوش می دهد و به همه تغییرات واکنش نشان می دهد.بعد از مطالعه این هفته به بررسی هفته بیست و پنجم بارداری خواهیم پرداخت.

کودک با اضافه کردن بافت چربی، به عنوان مهم برای سلامتی است. کودک بسیار حساس به تغییرات درجه حرارت است و نیاز به حفاظت اضافی دارد. سیستم تنفسی جنین به اندازه کافی قوی است تا بتواند نفس بکشد و اکسیژن را از خون بگیرد. کودک برای زندگی مستقل خود در آینده آماده می شود. این می تواند وضعیت زن را تحت تاثیر قرار دهد، او می تواند درد و رنج در پاها داشته باشد. کودک همچنین بر روی هر دو مثانه و معده فشار می آورد.

برای تسکین این وضعیت، زن باردار باید کفش راحت داشته باشد، از فعالیت اضافی و استراحت بیشتر اجتناب کند. در هفته بیست و چهارم بارداری زن نباید چند ساعت اضافی را برای خواب نادیده بگیرد چون بدن او خیلی سریعتر خسته می شود. در صورت احساس ناراحتی، یک زن باید دکتر برای جلوگیری از زایمان زودرس برود.

 

در هفته بیست و چهارم بارداریچه اتفاقی می افتد؟

در هفته بیست و چهارم بارداریچه اتفاقی می افتد؟

هفته بیست و چهارم بارداری پایان ماه ششم و سه ماهه دوم بارداری است. این دوره توسط مادران آینده در نظر گرفته شده است که به عنوان لذت بخش ترین دوره است. با سم زدایی رفته و شکم هنوز خیلی سنگین نیست، این دوره بهتر است که شروع به صحبت با فرزند آینده خود و آماده شدن برای ورود به آن شود.

 

توسعه جنین به مرحله نهایی نزدیک می شود و وزن آن حدود ۵۵۰ گرم و طول ۲۲ سانتی متر است چربی با انرژی بالا است که برای نگه داشتن دمای نوزاد پس از تولد، هنگامی که کودک شروع به زندگی در خارج از رحم می کند، گرما تولید می کند. کودک شروع به تولید هورمون رشد می کند، که موجب افزایش وزن و رشد سریع می شود.

 

در این دوره، تمام اندام ها و سیستم های کودک تقریبا شکل گرفته اند. اکنون مسئله توسعه و به دست آوردن وزن است. سیستم تنفسی آماده کارکردن است. ریه های کودک با سورفاکتانت پوشیده شده اند، ماده ای که مانع از خشک شدن کیسه های هوا هنگام تنفس می شود. غدد عرق و غدد چربی به طور کامل کار می کنند. بنابراین، هفته بیست و چهارم بارداری شروع فاز زنده نوزاد است.

 

اکنون زمان برای ارگانی بسیار مهم برای رشد مغز کودک است. شیارها و حفره ها در ابتدای سه ماهه سوم شروع می شوند، که باعث می شود که اندام های حس و رفلکس ها توسعه یابد. کودک به صداها و نور واکنش نشان می دهد و می تواند تغییر مایع آمنیوتیک را تجربه کند. کودک به احساسات مادر واکنش نشان می دهد، بنابراین اگر زن به طور مداوم به کودکش می گوید که برای او خوب است و او را آرام می کند.

 

پدر آینده باید با کودکش صحبت کند. در حال حاضر کودک می آموزد که صدای آشنا را تشخیص دهد. اگر دیگران در خانواده وجود داشته باشند، برادران بزرگتر یا خواهران، پدربزرگ و مادربزرگها، صدای آنها نیز برای کودک مهم خواهد بود. جنبش نوزاد در داخل رحم واکنش خود به این صداها است. موسیقی آرامش بخش و یا یک چرت زدن لذت بخش به یک شاهکار کلاسیک به مادر و کودک کمک خواهد کرد.

 

مادر به راحتی می تواند زمانیکه کودک بیدار می شود، تشخیص دهد. جالب است که بدانید نوزاد دارای رژیم های خواب ایده آل و REM مثل بزرگسالان است. به گفته دانشمندان، جنین ها حتی می توانند رویاهایی داشته باشند. هنگامی که نوزاد بیدار می شود، می خواهد درباره محیط اطرافش بیشتر بداند. به مادر خود اجازه دهید بداند که می تواند او را بشنود، به طرق مختلف به احساسات مادر پاسخ می دهد.

 

کودک برای رشد سریع در داخل رحم و فضای بیشتری استفاده می شود که باعث می شود حرکاتش برای مادرم متفاوت باشد. بدن مادر نیز به شیوه خود به حرکات کودک واکنش نشان می دهد. او می تواند از سوزش سر دل و هضم ضعیف، یبوست و ادرار مکرر رنج ببرد. افزایش وزن باعث ایجاد تورم، گاهی اوقات درد و سوزش پا می شود.

 

هر دو احساس مثبت و منفی در این دوره بواسطه رشد سریع و حیوانات کودک ایجاد می شود. رحم به سرعت در حال افزایش است تا فضای کودک رشد کند. در حال حاضر فوندوس رحم در سطح دکمه شکم شما قرار دارد. بخشی از گردن رحم که واژن را متصل می کند، با پلاگین مخاطی پر می شود. حجم مایع آمنیوتیک حدود ۴۰۰ میلی لیتر است.

 

در آغاز ماه شش، یک کار غلط، که به عنوان انقباض Braxton-Hicks شناخته می شود، ممکن است رخ دهد. این رحم “تمرین” تحویل است. این انقباضات معمولا بدون درد هستند و به صورت دوره ای اتفاق می افتند. زن باید به فواصل بین این انقباضات و احساساتش توجه کند؛ اگر زن دارای انقباضات دردناک و ترشحات واژن است، می تواند نشانه ای از زایمان زودرس باشد. اضطراری باید بلافاصله فراخوانی شود، زیرا بهتر است که ایمن باشید .

 

رحم در هفته بیست و چهارم بارداری

 

رابطه جنسی در هفته بیست و چهارم بارداری

با رشد سریع رحم شکم نیز گسترش می یابد. تا هفته بیست و چهارم بارداری آن را یک شکل دور و رگ های خونی در سطح پوست کشش دیده می شود.
از این دوره، مامان باید از کرم مخصوص برای جلوگیری از علائم کشش شکم استفاده کند. مهم است که زود شروع شود، زیرا بعد از تولد، بعد از آن غیر ممکن خواهد بود. کرم باید به شکم دو بار در روز بعد از دوش استفاده شود.

 

بدن مادر به شدت تغییر می کند تا با نیازهای کودک سازگار شود تا بتواند رشد. این تغییرات ممکن است موجب ناراحتی مادر شود، بهویژه درد پشت و گرفتگی. این اتفاق می افتد به این دلیل که رشد شکم مرکز ثقل را تغییر می دهد. برای جلوگیری از این مشکل، قبل از بارداری، از جمله تمرینات بارداری مخصوص، باید تمرینات عضلات انجام شود.

 

باند می تواند برای حمایت از شکم و کاهش فشار در پشت استفاده شود. این باند می تواند به جلوگیری از علائم کشش کمک کند. کفش راحت و راحت در صورت درد در پاها و احساس سوزش در پا کمک می کند. در طول آخرین دوره بارداری بیشترین درد را تجربه می کنید. حتی راه رفتن خانم باردار به دلیل آرام شدن لگن در لگن و مفصل ران، تغییر مسیر می دهد.

 

سوزش سر دل یک نشانه بسیار رایج است. اسیدهای پرشده از معده به مری به علت سوزش سر دل. برای درمان سوزش سر دل، غذا باید به وعده های مکرر وعده داده شود. گرفتگی عضلات پا نیز می تواند بسیار دردناک باشد. آنها به این دلیل اتفاق می افتند که عضلات پا زن از پوشیده شدن کفش پاشنه بلند خسته می شوند. پاها نیاز به استراحت اضافی دارند، در حالت ایده آل، در جهت افزایش جریان خون به پا. بهترین شیب در سطح قفسه سینه است.

 

در هفته بیست و چهارم بارداری هیچ درد نباید وجود داشته باشد. اگر چه برخی ممکن است دچار درد شدید درهم بپوشند، اما این موضوع موقت ناشی از کشیدگی رحم است. با این حال اگر درد ناخوشایند و مضطرب با ترشحات واژن باشد، باید فورا به صورت اورژانسی تشخیص داده شود، زیرا این علائم زودرس است، به خصوص اگر آن یک تخلیه آب زرد است. در این صورت زن باید به بیمارستان منتقل شود تا حاملگی بتواند حفظ شود.

 

گاهی اوقات مایع آمنیوتیک در بخش های نور تخلیه می شود. به اصطلاح پزشکی به نام کمردرد سرویکال نامیده می شود. اساسا این بدان معنی است که رحم نمیتواند جنین را به درستی نگه دارد. برای پیدا کردن درمان برای این وضعیت، زن نیاز به مشاوره پزشک دارد.

 

در صورتی که  خونریزی باشد، مشاوره پزشک لازم است. که می تواند نشانه ای از موقعیت نامناسب کودک در رحم یا انقباض جفتی باشد. طبیعی است که در این دوره تخلیه واژن مورد استفاده قرار گیرد. معمولا این تخلیه یکنواخت نور با بوی کمی اسیدی است. اگر تخلیه واژن به رنگ زرد یا سبز باشد و نشانه ای از عفونت از جمله مخاطی یا مایع باشد. خود درمان هرگز یک ایده خوب نیست، به خصوص در مورد بارداری زمانی که بسیاری از داروها ممنوع است به عنوان خطر برای نوزاد.

 

رابطه جنسی در هفته بیست و چهارم بارداری

رابطه جنسی در هفته بیست و چهارم بارداری

آیا در طی این دوره، داشتن رابطه جنسی امن است؟ هر دو زن و همسرشان معمولا از این سوال می پرسند. طبیعی است که در مورد این نگران باشید زیرا هیچ کس نمی خواهد به کودک آسیب برساند، اما جنس هنوز در افراد غریزی طبیعی است. اگر پزشک شما هیچ نگرانی در مورد بارداری شما نداشته باشد، حتی توصیه می شود که رابطه جنسی برقرار شود.

 

در طول این دوره مقاربت بعید است که به جنین آسیب برساند. این زن لذت بیشتری خواهد برد زیرا جسمی جنسی او با جریان خون اضافی در ارگان های جنسی افزایش می یابد. به طور طبیعی برخی از محدودیت ها وجود دارد. همه مواضع با فشار ممکن بر روی شکم انسداد مجاز نیستند.

 

طرح رژیم بارداری و وزن در هفته بیست و چهارم بارداری

طرح رژیم بارداری و وزن در هفته بیست و چهارم بارداری

در هفته بیست و چهارم بارداری مادر آینده به طور فعال وزن با کودک خود را به دست می آورد. این طبیعی است که در این مرحله تا ۸ کیلوگرم قرار داده شود، هرچند وزن زن قبل از بارداری باید در نظر گرفته شود. زنان لاغر بیشتر از کسانی که چاق هستند، بیشتر می شوند. دومی باید به افزایش وزن خود توجه داشته باشند. زنان باردار حدود ۳۰۰-۵۰۰ گرم در هفته به دست می آورند. مقیاس خودتان باید عادت یک مامان باردار (یک بار هر دو روز در خانه) باشد، نه فقط یک روال انجام شده توسط پزشک در طول بررسی.

 

اگر افزایش وزن بیش از حد سریع باشد، مشاوره پزشک برای اصلاح مورد نیاز است. عدم تعادل هورمونی می تواند علت باشد. به دست آوردن وزن اضافی در بهترین جنبه زنان نیست، زیرا می تواند در آخرین ماه های بارداری تاثیر داشته و منجر به عوارض در هنگام تولد شود. مادر باردار باید کنترل قیمتی بر کالری داشته باشد تا بتواند وزن خود را مدیریت کند. این باید با شروع اولین روزهای بارداری و تا زمان تولد انجام شود.

 

برنامه غذایی باید در طول این دوره سالم و مغذی باشد. سعی کنید غذاهای ارگانیک تازه بخورید. این باید یا بخار آب یا جوش (و یا فقط در اجاق گاز پخت) غذا. بدون غذای سرخ شده، دودی یا نیمه پخته شده. سعی کنید از شکر، نان سفید و چیزهای شیرین مانند کیک ها، کوکی ها جلوگیری کنید، زیرا آنها کربوهیدرات های ساده ای را حمل می کنند که می تواند باعث ایجاد دیابت بارداری شود. در هفته بیست و چهارم بارداری مصرف نمک را کاهش دهید زیرا دارای خواص ماندگاری مایع است که موجب تورم دردناک می شود. اما نمیتوانید به طور کامل بر روی نمک بریزید زیرا این برای هضم ضروری است.

 

در طول هفته بیست و چهارم بارداری، زنان باردار باید سطح نرمال آهن داشته باشند. خوردن غذاهای غنی از آهن به جلوگیری از کم خونی کمک می کند. رژیم غذایی آهن شامل: گوشت قرمز، گندم سیاه، کبد کدو، خرمالو و انار. این غذاها باید همراه با غذاهایی که بدن را جذب آهن می کند، همراه باشد. غذاهای غنی از ویتامین C مانند:  گیلاس، کلم پیچ و غیره.

 

یکی دیگر از اثرات جانبی منفی بارداری، یبوست است. این را می توان با شیوه زندگی ماندگار و ماندگاری مایع مرتبط کرد. این امر احتمالا برای وعده های نادرست برنامه ریزی می کند که باعث ایجاد یبوست نیز می شود. در این مورد زنان باردار باید بسیاری از سبزیجات و میوه ها را بخورند، زیرا غنی از فیبر هستند که به هضم کمک می کند.

 

اسکن سونوگرافی در هفته بیست و چهارم بارداری

اسکن سونوگرافی در هفته بیست و چهارم بارداری

 

پیشنهاد ما:دانلود فایل صوتی:ناگفته های خطرات دوران بارداری

 

در طول این دوره، پزشک موقعیت و محل جفت نوزاد را بررسی می کند. معمولا جفت باید در مجاورت دیواره رحم یا دیواره فوندال باشد. سونوگرافی می تواند بررسی کند که اندام های کودک چگونه رشد می کنند و چگونه حرکت می کند. همچنین حجم و وضعیت مایع آمنیوتیک را بررسی می کند. اگر شکایات بهداشتی از سوی زن وجود داشته باشد، ممکن است آزمایش های دیگری انجام شود.

 

اسکن سونوگرافی در هفته بیست و چهارم بارداری برنامه ریزی نشده است. معمولا زنان در طول هفته ۲۲، سونوگرافی برنامه ریزی شده را انجام می دهند.
اگر هر گونه ناهنجاری های کروموزومی یا شرایط پزشکی مشکوک به اسکن سونوگرافی اضافی انجام شود. در طول این بررسی بیشتر تمرکز اصلی بر توسعه جنین خواهد بود. داده ها با استانداردهای این مرحله و نتایج اسکن سونوگرافی قبلی مقایسه خواهند شد.

 

آزمایشات در هفته بیست و چهارم بارداری

 

برای کنترل سلامت زنان باردار، دکتر او را به آزمایش می فرستد. آزمایشهای معمول شامل ادرار و آزمایش خون میباشند. این آزمایشات می تواند نشان دهد اگر چیزی اشتباه باشد. آزمایش ادرار برای گلبول های قرمز و سفید، پروتئین و سایر ویژگی ها بررسی می شود. بسیار مهم است که به قند در خون نگاه کنید.

 

سطح بالای شکر نشانه ای از خطر دیابت بارداری است. دیابت بارداری در مراحل اولیه تشخیص دشوار است. به همین دلیل بهتر است سطح قند را از طریق کل حاملگی کنترل کنید.

 

توصیه های زنان درهفته بیست و چهارم بارداری

 

حداکثر توجه به این علائم: تشنگی، ادرار مکرر و خارش. به طور کلی آنها در مورد افزایش قند خون می گویند. علاوه بر این، این علائم می تواند نشان دهد که کودک بیش از حد بزرگ شده است. هر دو حالت ممکن است تحویل را پیچیده کند.

به همین دلیل است که در مورد هر یک از این علائم مادر آینده باید با دکتر مشورت کند. همه از طریق بارداری زن باید آرام باشد، وقت بیشتری را صرف پیادهروی، گوش دادن به موسیقی آرامش بخش و استراحت زیادی کند. در صورت هر نشانه یا درد نگران کننده، باید با پزشک مشورت کنید.

 

بارداری با دوقلوها در هفته بیست و چهارم بارداری

 

در آغاز هفته بیست و چهارم بارداری، دوقلوها حدود ۶۰۰ گرم وزن دارند. ریه های آنها به سرعت در حال رشد هستند با بیشتر از کیسه های هوا و آلوئول به طور کامل تشکیل شده است. سورفاکتانت، ماده ای است که نفس را به تنهایی به نوزاد کمک می کند، اکنون تولید می شود. زنان باردار با دوقلوها دچار کم خونی وپارگی زودرس، وریدهای واریسی و پیلونفریت رنج می برند. این آزمون واقعی برای مادر آینده است.

 

اگر نوزادان در موقعيت خيلي غير مطلوب باشند، ممکن است باعث خونريزي شود. اگر نوزادان قبل از زایمان بهترین موقعیت را پیدا نکنند، مادر برای رفتن و تنفس ناخوشایند خواهد بود، رحم بزرگ، ارگانها را فشار داده و باعث سوزش سر دل و یبوست می شود. تنها توصیه به خوردن مقادیر کم است.

 

این بارداری “ویژه” ممکن است عوارض زیادی داشته باشد اما مهم است که از علائم زیر جلوگیری کنید:

• درد ناخوشایند نور در شکم پایینی که حتی در صورت لمس شدن ادامه می یابد؛
• تخلیه غیر طبیعی واژن؛
• ادرار کردن درد و افزایش درجه حرارت؛
• افزایش سریع وزن یا تورم
• حساسیت به نور با یک سردرد
• اگر هر یک از این علائم ظاهر شود، زن باید بلافاصله با دکتر خود مشورت کند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نا گفته های دوران بارداری را می دانید؟