سلام مادر

هفته هفدهم بارداری – مطالب اختصاصی هفته۱۷

سلام مادر :هفته هفدهم بارداری،یعنی پنجم ماه از دوره تولد شماست. این معمولا یکی از مطلوب ترین دوره ها با وجود این واقعیت است که کودک شما رشد می کند.در هفته هفدهم بارداری بیایید به جزئیات بیشتری در مورد آنچه در انتظار شما و کودک شما در طول این دوره میپردازیم نگاه کنیم.در هفته هفدهم بارداری کودک کجاست؟ در هفته هفدهم بارداری جنین به طور فعال رشد می کند. وزن متوسط کودک حدود ۱۳۵ گرم است. و ارتفاع ۱۲ سانتیمتر است. بدن او به تدریج برای تولد آماده می شود و چربی ها را ذخیره می کند که مسئول حفظ حرارت نوزاد شما است. اختلالات متابولیک و رژیم غذایی فقیر مادر می تواند منجر به شکست در تشکیل بافت چربی نوزاد شود.

 

با این وجود پوست کودک هنوز بسیار نازک و حساس است. روان کننده حفاظتی اولیه خالص شروع به ظاهر شدن می کند. در سر و بر روی بدن اولین موها شروع به رشد می کنند. چهره او در حال حاضر صفات ذاتی ژنتیکی را می سازد.

چشم بچه ها عملا شکل گرفته است و او هم اکنون صداها و نور را تشخیص داده است. البته کودک هنوز نمیتواند صداها را به طور کامل تجزیه و تحلیل کند، اما در حال حاضر قادر به تشخیص و به یاد آوردن صدای مادر است، او می تواند به شدت از فریاد بلند، صدای تیز و موسیقی سنگین بترسد. . اگر در تاریکی برای استفاده از منبع نور به شکم، می توانید کودک را در این جهت احساس کنید.

 

در هفته هفدهم بارداری جنین تولید اینترفرون و ایمونوگلوبولین خود را آغاز می کند، به این معنی است که سیستم ایمنی بدن خود شروع به کار می کند که می تواند از عفونت مادر در طول بیماری خود محافظت کند (همچنان به اندازه جفت ناکافی است).

جنین واضح تر، هماهنگ و فعال است. کودک به طور فعال دست و پا خود را در حال حرکت، خم و راست آنها، چرخش، لمس صورت خود را، و حتی انگشت او را میمکد. این حرکات می تواند در طول بررسی سونوگرافی جنین دیده شود.

 

در هفته هفدهم بارداری، زن می تواند اولین ضربه جنین را احساس کند

هفته هفدهم بارداری

استخوان های جنینی قوی تر می شوند، دندان های شیری با بافت استخوانی پوشیده می شود. در طول این دوره او فعالانه از کلسیم از ارگانیسم مادر استفاده می کند. کلسترول جنین به طور کامل تشکیل شده است، در حال حاضر آنها موقعیت طبیعی خود را دارند و در متابولیسم دخیل هستند. غده فوقانی نیز فعالانه فعالیت می کنند، تولید هورمون های مورد نیاز بدن نوزاد. سیستم های عصبی مرکزی و غدد درون ریز به طور قابل توجهی فعال می شوند.

 

رحم و کشاله ران درهفته هفدهم بارداری

 

در هفته هفدهم بارداری جفت شما سنگین تر می شود، حدود (۵۰۰ گرم) و تراکم آن را افزایش می دهد. با توجه به رشد کودک شما رحم به سرعت در حجم افزایش می یابد، مقدار مایع آمنیوتیک را افزایش می دهد و دیواره رحم بسیار ضخیم می شود. با توجه به این واقعیت که رشد رحم مسیر خود را تغییر داده است (در حال حاضر عمودی رشد می کند)، ممکن است احساس ناراحتی کنید.

این ناراحتی ناشی از این واقعیت است که رشد رحم فشار بر اندام های داخلی (عمدتا در روده ها) است.گاهی اوقات این امر سبب مشکلاتی در پیشرفت غذا از طریق مری می شود و در نتیجه، سوزش سر دل، احساس نفخ و گازها و نیز ادرار مکرر رخ می دهد. در این زمان اولین کشش در طرف شکم ممکن است رخ دهد.

شکم شما به طور قابل ملاحظه ای گرد شده و به سمت جلو حرکت می کند. اما نگران نباشید اگر شکم شما تقریبا رشد نکرده باشد، رشد آن نیز به محل تولد بستگی دارد (می تواند در دیواره پشتی رحم باشد یا کم است). شکل شکم شما بستگی به این دارد که آیا شما اولین بارداری یا بچه های خود را دارید. در مادران اولیه، شکل شکم گرد با مرکز بند ناف است.

 

پیشنهاد مقاله:۱۵روش برای اجتناب از سقط جنین

 

وضعیت عمومی بدنی و سلامتی در هفته هفدهم بارداری

وضعیت عمومی بدنی و سلامتی در هفته هفدهم بارداری

در طول هفته هفدهم بارداری، شما باید بدن خود را با دقت محافظت کنید. اجتناب از اعمال شدید جسمی، خستگی، دما و فشارهای شدید – گرفتگی و شرایط تنش زا.تمام سیگنال های بدن شما را با تمام جدیت در نظر بگیرید، زیرا در حالت اضطراری کار می کند. نه تنها بار در قلب افزایش می یابد، بلکه بر روی کلیه ها و سیستم گردش خون تاثیر می گذارد.

شما می توانید احساسات مختلفی را با توجه به این واقعیت که در چیزهای شگفت انگیز تان اتفاق می افتد که برای شما و کودک شما بسیار مهم است، تجربه کنید. پوست در شکم ممکن است به دلیل افزایش آن خشکتر شود.

شما به راحتی در معده خود احساس ناراحتی میکنید، فشار روی رحم میآورد. همچنین کارشناسان توصیه نمی کنند خواب بر روی پشت خود داشته باشند، وزن رحم شما می تواند رگ ها را فشرده و در نتیجه دسترسی اکسیژن به کودک شما را مسدود کند. بهترین کاری که میتوانید بکنید یک بالش یا یک رول بین زانوی خود قرار دهید.

در طول هفته هفدهم بارداری، با توجه به افزایش غده تیروئید برای تولید هورمون های بیشتر، منجر به دلایل ضربان قلب، خستگی، عرق شدن و گاهی بی خوابی می شود. با این وجود کمبود کلسیم وجود دارد که اگر نادیده گرفته شود منجر به تشنج می شود. این را می توان با مصرف مکمل های کلسیم، رژیم غذایی خود را با غذاهای غنی از کلسیم و آفتاب گرفتن طولانی مدت، اجتناب کرد.

 

با افزایش رحم در این زمان، ادرار ممکن است بیشتر شود، اگر حس احساس سوزش، درد، گرفتگی را احساس نکنید، پس همه چیز خوب است. لطفا توجه داشته باشید که میزان تخلیه واژن افزایش می یابد، اما شما هیچ دلیلی برای نگرانی در مورد رنگ و بوی خود ندارید.

 

وزن شما نیز تغییر خواهد کرد، ۲ تا ۳٫۵ کیلوگرم باید افزوده شود، اما این به طور متوسط میزان است. افزایش وزن بسیار فردی است، همه چیز بستگی به فیزیکی بودن حاملگی، وراثت، ویژگی های فردی، اندازه جنین و میزان مایع آمنیوتیک دارد. به علاوه، ممکن است ضربان قلب به علت افزایش رگ های خونی در جفت که مواد مغذی برای جنین است، رخ دهد.نگران نباشید اگر یک دایره در اطراف نوک پستان در اندازه بزرگ شود، گره های کوچکی روشن ایستادگی می کنند و روی سطح پستان رگه های سیلور مشاهده می شود – به این معنی است که سینه های خود را برای تولید شیر مادر توسعه می دهید.

 

سونوگرافی و تست های تشخیصی در هفته هفدهم بارداری

سونوگرافی و تست های تشخیصی در هفته هفدهم بارداری

 

پیشنهاد ما:دانلود فایل صوتی:ناگفته های خطرات دوران بارداری

 

در هفته هفدهم بارداری دکتر تجویز دوم را انجام می دهد که در آن زمان پاتولوژی هایی را که می تواند به عوارض و حتی محو شدن جنین منجر شود، نشان می دهد. علاوه بر غربالگری، شیمی درمانی علاوه بر تجویز گونادوتروپین کوریونی انسان، تجزیه و تحلیل آلفا فتوپروتئین یا AFP (برای تشخیص malformations) و استریول آزاد (این تصویر کلی از سلامت نوزاد را نشان می دهد) تجویز می شود. نتایج تجزیه و تحلیل (اعداد خاص) به طور جامع ارزیابی می شود.

 

در سونوگرافی علاوه بر کنترل: ضربان قلب جنین، فعالیت آن، اندازه آن، بررسی اختلالات در رشد رحم و حالت مایع آمنیوتیک، می توان گفت (در شرایط خاص) جنس کودک است.

 

توصیه های مربوط به رژیم غذایی در هفته هفدهم بارداری

توصیه های مربوط به رژیم غذایی در هفته هفدهم بارداری

همانطور که در بالا ذکر شد، در این دوره جنین به طور فعال از کلسیم از ارگان مادر استفاده می کند. کمبود این عنصر در بدن زن باردار نه تنها سبب ایجاد اشتباه (نامناسب) جنین می شود، بلکه همچنین به مشکلات سلامتی (اختلالات عملکرد غده پاراتیرویید) می انجامد. بنابراين لازم است در رژيم غذايي حاوي کلسيم حاوي کلسيم (غالبا کلسيم در محصولات لبني وجود ندارد اما در بادام، ريشه کنجد و کرفس) ضروري است.

 

در تغذیه دوران بارداری باید محصولاتی مانند: گوشت گاو، ماهی، سبزیجات و میوه های فصلی و همچنین محصولات حاوی فیبر داشته باشد. من فکر می کنم لازم نیست به یاد بیاوریم که یک زن باردار باید محدودیت های خاصی را بپذیرد.

 

 

رابطه جنسی در هفته هفدهم بارداری

 

در هفته هفدهم بارداریاگر هیچ مانع های پزشکی وجود نداشته باشد، شما می توانید بدون ترس از آسیب به نوزاد رابطه جنسی داشته باشید. پس از همه، اگر شرکا به خواسته های یکدیگر گوش دهند و دقیق باشند، جنس نه تنها برای آنها سرگرم کننده خواهد بود، بلکه برای جنین نیز مفید خواهد بود.

Endorphins که در طی جنس منتشر می شود، نه تنها به مادر، بلکه برای احساسات مثبت و احساسی نیز به کودک کمک خواهد کرد. ماساژ دیواره واژن در طول رابطه جنسی از پارگی و شکاف آن محافظت می کند. اختلالات جنسی برای بسیاری از افراد، شایعترین آنها عبارتند از: سقط جنین تهدید شده، hypertonicity رحم، عفونت ادراری.

 

تخلیه در هفته هفدهم بارداری

 

تخلیه در این دوره باید متوسط، روشن و بوی کمی تند باشد (به علت فعالیت حیاتی باکتری های اسید لاکتیک). اگر رنگ، بوی و شدت تخلیه تغییر کرده باشد، حتما با دکتر خود مشورت کنید.

 

درد در هفته هفدهم بارداری

 

به علت افزایش رحم و سازگاری ارگانیسم، می توانید درد شدید در شکم احساس کنید (شدیدتر از درد در طول قاعدگی). ماهیت درد می تواند متفاوت باشد. در بیشتر موارد آنها خطر عوارض را ایجاد نمی کنند. همچنین ممکن است درد در ناحیه کمری و کوکسیکس وجود داشته باشد، آنها همچنین با افزایش اندازه رحم همراه هستند. اگر احساس درد دارید، باید کم کم بمانید و آرام باشید، اگر درد دراز مدت باقی بماند یا شخصیت و شدت آن تغییر کند، باید به پزشک مراجعه کنید.

 

علائم و نشانه های سقط جنین در هفته هفدهم بارداری

 

علائم سقط جنین ممکن است بر حاملگی متفاوت باشد. چگونه می توان آغاز این روند را شناسایی کرد؟ بیایید ویژگی های اصلی را در نظر بگیریم.

در میان رایج ترین، شما می توانید مشخص کنید:

• کشیدن درد در شکم. این علائم هشدار دهنده است که بیمار را به دنبال مشاوره پزشکی می برد. ممکن است علائم دیگری وجود نداشته باشد، یا ممکن است بعدا ظاهر شوند.

• لکه نازک به نظر می رسد که تخمک از رحم جدا می شود. ممکن است مانند قاعدگی یا اسمیر ضعیف باشد. در برخی موارد، شما می توانید تخلیه مشابه در طول قاعدگی در اولین چرخه پس از مفهوم داشته باشد.

• اسپاسم و به وضوح بیان درد. درد شدید همراه با خونریزی و گرفتگی عضلات نشان دهنده شروع سقط جنین است. با توجه به مطالعات بالینی، در ۵۰٪ موارد این علائم نشان می دهد که جنین در حال حاضر مرده است، در حالی که امتناع زن برای دستیابی به مراقبت های پزشکی ممکن است پیامدهای شدیدی برای سلامتی او داشته باشد.

• خون ریزی. ۹۵٪ از زنان در حین بارداری به دنبال مراقبت های پزشکی با خونریزی شدید متفاوت هستند. ۵۰٪ از بیماران با سقط جنین اولیه شروع به بارداری می شوند.

وضعیت متضاد نیز کاملا امکان پذیر است – زن هیچ نشانه ای از سقط جنین ندارد، در حالی که آزمایش اولتراسوند نشان دهنده مرگ جنین است.

 

علل سقط جنین در هفته هفدهم بارداری

 

امروزه متخصصان چندین علت سقط جنین را در شرایط مختلف بارداری شناسایی کرده اند.

از جمله رایج ترین موارد زیر است:

• نقص ژنتیکی در جنین.
• اختلالات هورمونی در مادران.
• علایم ایمنی
• STD
• سبک زندگی غیر طبیعی
• فشار

 

پیشگیری از سقط جنین در هفته هفدهم بارداری

پیشگیری از سقط جنین در هفته هفدهم بارداری

در هفتههفدهم بارداری بسیاری از زنان از آنچه که باید انجام دهند برای جلوگیری از سقط جنین در بارداری های اول و بعدی است. چه اقداماتی برای جلوگیری از سقط خودبه خودی انجام می دهید؟ کارشناسان توصیه می کنند که شیوه زندگی سالم و اندازه گیری را هدایت کنند و همچنین آزمایش اولیه را برای تشخیص آسیب های احتمالی و اقدامات لازم برای درمان آنها قبل از مفهوم انجام دهند.یک زن ممکن است چند ماه طول بکشد تا بدن او را برای بارداری آماده کند. گیاهان دارویی، قرص ها و سایر داروهای موجود در ترکیب با درمان ممکن است کمک کنند.

علائم هشدار دهنده و یا در مواردی لازم است که بلافاصله برای پزشک تماس بگیرید:

• در ابتدا تخلیه واژینال بدون خونریزی یا لکه بینی قهوه ای است. عفونتهای واژینال سبز، فیبری، فوم یا پوسیدگی ممکن است نشانه ای از ترومبوس و همچنین عفونت های جدی تر ادراری مانند کلامیدیا، تریکومونیا و سایر موارد نشوند. این عفونت ها مملو از عفونت داخل رحمی جنین، بیماری های مختلف مزمن، ضایعات اندام های داخلی جنین است.

• سرگیجه شدید، همراه با از دست دادن هوشیاری،

• . سوزش و ناراحتی را در هنگام ادرار نادیده نگیرید، این یکی از نشانه های التهاب مثانه و پیلونفریت است.

• تاریک شدن، نقاط یا دید دو طرفه همراه با افزایش شدید فشار خون یا سردرد شدید، طولانی تر از ۳ ساعت – این علائم پیشکلامپسی است. با این وجود اغلب کمبود اکسیژن و مواد مغذی که توسط یک جنین از طریق خون دریافت می شود، منجر به اختلال در رشد جنین و حتی محو شدن حاملگی می شود.

• اگر اضطراب ناشناخته ای را تجربه می کنید، احساس خوبی ندارید، بهتر است با یک متخصص مشورت کنید. از آنجا که تغییرات در بدن شما به اندازه کافی سریع اتفاق می افتد، شما همیشه نمی توانید بلافاصله حالت طبیعی سالم را از بیماری های اولیه تشخیص دهید. تهوع و استفراغ شديد نه تنها نشانه هاي سميت تكراري است، بلكه نشانه اي از بيماري هاي جدي است.

• درد شدید در پشت و کمر شکم – منتظر نمانید تا آنکه گذشت، این ممکن است اتفاق بیفتد. به یاد داشته باشید، نه تنها برای خودتان بلکه برای نوزادتان مسئول هستید، بلافاصله به پزشک مراجعه کرده یا با آمبولانس تماس بگیرید.

• بیماری های ویروسی و عفونی، که بر روی پاها قرار دارند و یا به سادگی درمان نمی شوند، ممکن است موجب بارداری شود. اگر علائم ادم شدید را متوجه شوید، نباید از بازدید بعدی پزشک دیر شود.

 

بخش های مفید مشاوره در هفته هفدهم بارداری

 

۱٫ بدون نسخه تجویزی پزشک، ویتامین ها، به جز داروها، غیر قابل قبول است.

۲٫ برای خلاص شدن از سوزش سر دل شما می توانید نیم ساعت قبل از غذا بخورید یک آب معدنی گرم بدون گاز (حدود ۱۰۰ میلی لیتر)، عصاره دانه کتان، بلغور جو کمک بسیار خوبی است،

۳٫ سعی کنید در هوای تازه راه بروید، باعث ترویج گردش خون و اشباع اکسیژن می کند

۴٫ توصیه می شود از مناطق سیگار کشیدن دور بمانید، حتی سیگار کشیدن می تواند موجب آسیب قابل توجهی به بدن شما شود و بر رشد جنین تاثیر بگذارد.

۵٫ ). اگر بی خوابی دارید، می توانید چای را با نعنا یا نعناع لیمو نوشید.

۶٫ برای جلوگیری از نشانه های کشش یا کاهش تعداد آنها، می توانید از کرم مخصوص برای علائم کشش استفاده کنید، فقط تغذیه کرم ها و خوردن غذا با محتوای بالا ویتامین E

این دوره برای مادر و نوزاد بسیار مهم است. در حال حاضر شروع به برقراری ارتباط دو طرفه بین مادر و کودک خود کرده است. شما باید احساسات خود را تجزیه و تحلیل کنید و به کودک خود گوش دهید. داستان بخوانید، به موسیقی کلاسیک، یا صدای طبیعت گوش کنید، و فقط با او صحبت کنید. سعی کنید از خود و او از احساسات و احساسات منفی محافظت کنید. پس از همه، حاملگی زیباترین چیزی است که می تواند به یک زن اتفاق بیفتد، هر لحظه از او قدردانی می کند.

 

بارداری با دوقلوها درهفته هفدهم بارداری

هنگام بارداری با دوقلوها، شکم در دوره هفته هفدهم بارداری قابل توجه است. این باعث ناراحتی خاصی می شود. شما در حال چرخش و چرخیدن در شب و تلاش برای پیدا کردن یک موقعیت راحت هنوز هم دشواراست.

 

سعی کنید شرایط راحت تر برای خودتان ایجاد کنید. بالش ها را به دست آورید – شما می توانید تحت پشت خود قرار دهید تا بار را روی ستون فقرات تسکین دهند. در سمت چپ به خواب بروید – جریان خون را به جفت منتقل می کند.

 

درهفته هفدهم بارداری، فوندوس فقط در سطح ناخن قرار دارد. در این زمان در بسیاری از زنان باردار نوار قلب در میان خط شکم قابل مشاهده است. نترس، پس از تولد آن نخواهد ماند. شکل شما تحت تاثیر هورمون ها تغییر می کند، پستان افزایش می یابد. ظاهر علائم کشش در حال حاضر بیشتر احتمال دارد. برای جلوگیری از این، خرید لباس زیر زنانه برای زنان باردار و فراموش نکنید که هر روز از کرم های مخصوص برای علائم کشش استفاده کنید.

در سه ماهه دوم، اشتها افزایش می یابد، و شما برای مراقبت از خود سخت تر خواهد شد. سرما نخورید، تنها غذای سالم و خوشمزه ای که برای نوزادان مفید باشد بخورید. به یاد داشته باشید که مادران دوقلوها سریعتر از زنان باردار با یک کودک در حال افزایش وزن هستند.

در هفته هفدهم بارداری نوزادان شما حدود ۱۰۰ گرم وزن دارند و طول بدن آنها تنها ۱۲ سانتیمتر است. آنها می توانند صدای مختلف را بشنوند. اکنون بهترین زمان برای صحبت با دوقلوهای شما است. به آنها بگویید داستان ها، آواز خواندن، خواندن کتاب با صدای بلند – حتی در رحم اجازه دهید نوزادان به صدای شما استفاده می شود. و در مورد دوره های آماده سازی برای زایمان فراموش نکنید!

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نا گفته های دوران بارداری را می دانید؟