سلام مادر

علل مدفوع سیاه در حین بارداری

سلام مادر :این علائم فقط می تواند شما را به خطر بیندازد،  یکی از چیزهایی که اکثر زنان از آن می ترسند این است که مدفوع سیاه در دوران بارداری است.  این، با این حال، می تواند ترس گمراه کننده باشد چرا که مدفوع سیاه فقط خطرناک نیست.  اگر علائم دیگر همراه با مدفوع باشد، می تواند بیماری، عفونت و خونریزی داخلی را نشان دهد.  مدفوع به تنهایی یک بیماری نیست، بلکه یک شاخص یا نشانه است.

بارداری دوره ای از فشار فیزیکی زیادی در بدن است که به همین دلیل است که اکثر زنان در دوران بارداری بدن خود را بیش از حد آگاه می دانند.  شما همیشه می خواهید در مورد علائم و نشانه های هر چیزی که به نظر اشتباه یا خطرناک است توجه کنید.

  علائم زمانی که مدفوع سیاه دارید مراقب باشید:

 • درد شکم
 • تب
 • سرماخوردگی
 • تخریب
 • حالت تهوع
 • سردرد
 • درد کلیه

 برای درک بهتر این که چرا این اتفاق می افتد و خطرات مربوط به مدفوع سیاه در دوران بارداری، ضروری است که علل مدفوع سیاه را درک کنید.

 مدفوع سیاه در حین بارداری

 دلایل متعددی وجود دارد که چرا بدن شما در زمان بارداری حرکات سیاه رنگ را از دست می دهد.  بعضی از آنها  عبارت اند از:

 1. دارو

 انواع خاصی از داروها ممکن است در دوران بارداری باعث مدفوع سیاه شوند.  این معمولا اولین چیزی است که پزشکان هنگام بررسی وضعیت شما بررسی می کنند.  برخی از تغییرات آنتی اسیدها ، پانوترازول، دامپیدون و پاراستامول باعث ایجاد مدفوع سیاه می شوند.  این داروهای ضد دارو دسترسی آسان دارند و اگر بدون نسخه تجویز شوند، می توانند مضر باشند.  مهم است که به یاد داشته باشیم که در دوران بارداری خود دارو می تواند خطرناک باشد.  در مورد داروهایی که مصرف میکنید به دکتر خود اطلاع دهید تا مشکلات مربوط به داروهای مدفوعتان را رد کنید.

 1. غذا

 به طور معمول اعتقاد بر این است که غذاهای رنگی تیره باعث مدفوع تیره می شوند.  مراقب غذاهای سیاه و یا آبی باشید و با پزشک خود در مورد مدیریت رژیم غذایی خود برای تعادل تغذیه صحبت کنید.  همچنین توصیه می شود که از هر غذای آماده شده با رنگ آمیزی غذاهای مصنوعی در این دوره دور بمانید.

 1. مکمل های آهن

 به ندرت، مکمل های آهن باعث ایجاد مدفوع سیاه می شوند.  این اتفاق می افتد زمانی که شما بیش از مصرف مکمل های آهن و یا اگر سطح آهن بدن خود را بیش از حد کم است.  وقتی سطح آهن پایین است، می تواند باعث کم خونی شود، که این بدان معنی است که تعداد گلبول های قرمز شما کم است.  در این وضعیت پزشک ممکن است مکمل های آهن را تجویز کند.  یک نکته کلیدی برای یادآوری این است که آهن برای تجزیه و یا هضم اسان  نیست.  هنگامی که مکمل های آهن را دریافت می کنید، میزان خون شما افزایش می یابد، اما اگر شما آنها را بیش از حد مصرف کنید، مدفوع سیاه شما باعث تیره شدن خواهد شد و بافت آن را تیره می کند.  خوردن مواد غذایی غنی از آهن مانند اسفناج و دیگر سبزیجات برگ سبز، گوشت قرمز و گوشت کبد می تواند جایگزین مکمل آهن باشد.

 

پیشنهاد مقاله: نقش و اهمیت تغذیه در دوران بارداری

 

مصرف مکمل ها در دوران بارداری

 

 1. خونریزی

 یکی از دلایل جدی تر اینکه چرا مدفوع سیاه است، خونریزی است.  این می تواند چیزی به اندازه خونریزی های دستگاه گوارش به علت GERD شدید باشد، یا چیزی به اندازه خونریزی داخلی داخل رحم است.  صرف نظر از نوع خونریزی، لازم است پزشک آن را بررسی کند.

 1. مسائل بهداشتی

 مدفوع سیاه اغلب برخی از مسائل بهداشتی را نشان می دهد.  اگر مدفوع شما سیاه است و دارای بوی بسیار ضعیف است، می توان آن را به نام Melena نامید.  اگر قوام تار و سیاه باشد، می تواند خونریزی داخلی را نشان دهد.  اگر در طول سومین دوران بارداری، ناحیه مقعد متورم شود و مدفوع سیاه و سفید می شود،  برای درک اینکه مدفوع سیاه با ژنتیک یا مسائل پزشکی ارتباط دارد، با پزشک صحبت کنید.

 

 پزشکان می توانند علت مدفوع تیره خود را با در نظر گرفتن تاریخچه وضعیت فیزیکی و پزشکی خود، تشخیص دهند.  اگر احساس کنند که اطلاعات به علت مدفوع سیاه نمیباشد، ممکن است لازم باشد از طریق ترکیبی از اشعه ایکس ، آزمایش خون و آزمایشات مدفوع تجدید نظر کنید.

این می تواند به شناسایی علت مدفوع سیاه کمک کند.  اگر این هنوز غیرقابل قبول است، پزشکان می توانند از شما بخواهند معاینه ای به نام اندوسکوپی انجام دهند که شامل یک تمرین آموزش دیده با قرار دادن یک لوله از طریق منطقه مقعدی با یک دوربین متصل به آن است.  این لوله به دستگاه گوارش هدایت می شود و سعی می کند علت مدفوع تیره را شناسایی کند.  آنها همچنین می توانند از شما بخواهند که یک کولونوسکوپی برای جلوگیری از عفونت های روده بزرگ و سرطان روده بزرگ انجام شود.

 اقدامات موثر برای جلوگیری ازسیاه شدن  مدفوع

 اقدامات موثر برای جلوگیری ازسیاه شدن  مدفوع

 در اینجا برخی از روش های موثر برای جلوگیری از مدفوع تیره در طول حاملگی شما وجود دارد:

 1. افزایش مصرف فیبر

 یکی از موثرترین راههای مقابله با مشکلات گوارشی در دوران بارداری مصرف فیبر بالا و رژیم غذایی غنی از مواد معدنی است که تضمین می کند سیستم گوارش شما زمان پردازش آسان و مواد مغذی را تجزیه می کند.

 

با این حال، این بدان معنا نیست که شما کربوهیدرات را از رژیم خود حذف کنید.  به سادگی به این معنی است که شما جزء فیبر رژیم غذایی خود را افزایش می دهید.  مشاوره یک متخصص تغذیه و ایجاد یک طرح تغذیه ای که نه تنها همه مواد معدنی، ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن شما را فراهم می کند بلکه غنی سازی کارایی دستگاه گوارش را نیز مفید خواهد دانست.

 1. ترک سیگار

 سیگار کشیدن یک عادت بسیار مضر است که نه تنها باعث ریزش مو می شود و خطر ابتلا به سرطان را ایجاد می کند بلکه سلامت ارگانهای بدن را نیز می کاهد که می تواند مسائل دستگاه گوارش را افزایش دهد، فشار خون شما را افزایش دهد و حتی باعث خونریزی داخلی شود.  پزشکان به شدت توصیه می کنند که شما به طور کلی سیگار ترک  کنید، بخصوص هنگام بارداری خود را به عنوان خطرات تقریبا سه برابر بد می کند، و همچنین می تواند سلامت و زایمان کودک شما را تحت تاثیر قرار دهد.

 

 یکی از شایعترین علل دردناکی دستگاه گوارش، کمبود آب بدن است .  آب نقش حیاتی در حفظ یک سیستم گوارش سالم و حفظ سلامت ارگان ها، به ویژه سلامت روده دارد.  بنابراین به یاد داشته باشید که در طول روز مقدار مناسب آب و مایعات را بنوشید و غذاهای غنی از آب مانند هندوانه ، خیار و انگور مصرف کنید .

 

 1. مکمل های صحیح را بپذیرید

 مصرف مکمل های آهن و فیبر می تواند به مبارزه با مدفوع سیاه کمک کند.  H owever اطمینان حاصل کنید که شما این مکمل ها را بیش از حد مصرف نکنید، زیرا اگر مدفوع را نداشته باشند، می توانند مدفوع سیاه را ایجاد کنند.  قبل از مصرف مکمل ها و پیگیری آنها با پزشک خود قبل از مصرف مکمل، قبل از مصرف مکمل ها، آنها را می توانید انواع مکمل ها را به بهترین وجهی که برای بدن شما مناسب است، تغییر دهید.

 1. از خودارزیابی اجتناب کنید

 بعضی از داروها می توانند مدفوع سیاه را ایجاد کنند چرا که توصیه می شود که در دوران بارداری خود را درمان نکنید.

 1. ورزش

 به یاد داشته باشید که ورزش برای رفاه شما بسیار مهم است.  برخی از ورزش های سبک نه تنها سلامت ارگان را حفظ می کنند، بلکه همچنین به بهبود هضم و حفظ سلامتی ماهیچه ها کمک می کند.

 

پیشنهاد مقاله:آیا ورزش در دوران بارداری ضرر دارد؟

 

 اگر بخواهید مدفوع سیاه را مد نظر داشته باشید چه کاری انجام دهید؟

مدفوع تیره در دوران بارداری

 بهتر است بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید، حتی اگر علت جزئی باشد، بهتر است هرگونه خطر را رد کنید.  به یاد داشته باشید زمانی که شما حامله هستید، رفاه فرزندتان را در آغوش بگیرید.  هر زمان که ممکن است از هر متخصص حرفه ای اطمینان کنید که هرگونه خطر آینده در مورد شما و فرزندتان را رد کنید.

 اگرچه مدفوع سیاه در دوران بارداری می تواند نشانه ای نگران کننده باشد، اما آنها همیشه خطر را نشان نمی دهند.  با دکتر خود مشورت کنید، در مورد مشاوره ای که به شما داده اید، پیگیری کنید و اطمینان حاصل کنید که از علائم دیگر مراقبت می کنید.  به طور آشکار و دقیق با پزشکان خود ارتباط برقرار کنید، بنابراین گامی صریح در پیش رو خواهید آورد.

 

پیشنهاد ما:دانلود فایل صوتی:ناگفته های خطرات دوران بارداری

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نا گفته های دوران بارداری را می دانید؟