سلام مادر

فشار خون در بارداری را جدی بگیرید

فشار خون بالا و بارداری لزوما یک ترکیب خطرناک نیستند.  داشتن فشار خون در بارداری نیاز به نظارت دقیق دارد.اگر فشار خون بالا دارید، قرار ملاقات پیش از مواجهه با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که بارداری خود را کنترل می کند، برنامه ریزی کنید. همچنین با سایر اعضای تیم مراقبت بهداشتی خود، مانند پزشک خانواده یا متخصص قلب، ملاقات کنید. آنها ارزیابی می کنند که چقدر فشار خون بالا را مدیریت می کنید و تغییرات درمانی را که ممکن است قبل از بارداری لازم باشد را در نظر بگیرید،سعی کنید مطالب مربوط بهنشانه های شروع زایمان را مطالعه کنید و برای بررسی این مشکل با سایت سلام مادر تا انتها همراه باشید.

انواع فشار خون در بارداری چیست؟

گاهی اوقات فشار خون بالا قبل از بارداری وجود دارد. در موارد دیگر، فشار خون بالا در دوران بارداری ایجاد می شود.

• فشار خون حاملگی زنان مبتلا به فشارخون بارداری دارای فشار خون بالا هستند که پس از ۲۰ هفته بارداری ایجاد می شود. پروتئین بیش از حد در ادرار یا سایر نشانه های آسیب اندام وجود ندارد. بعضی از زنان مبتلا به فشارخون بارداری در نهایت پره اکلامپسی را ایجاد می کنند.

• پرفشاری خون مزمن فشار خون بالا است که قبل از بارداری وجود داشت یا قبل از ۲۰ هفته حاملگی اتفاق می افتد. اما به این دلیل که فشار خون بالا معمولا علائم ندارد، ممکن است دشوار باشد که زمان شروع آن مشخص شود.

• پرفشاری خون مزمن با پرهاکلامپسی سوپاپ این بیماری در زنان مبتلا به پرفشاری خون مزمن قبل از بارداری رخ می دهد که موجب افزایش فشار خون بالا و پروتئین در ادرار و سایر عوارض مرتبط با فشار خون در دوران بارداری می شود.

• پره اکلامپسی زمانی اتفاق می افتد که فشار خون بالا پس از ۲۰ هفته بارداری ایجاد می شود و با علائم آسیب به سیستم های دیگر بدن مانند کلیه ها، کبد، خون و مغز همراه است. پره اکلامپسی درمان نشده می تواند منجر به عوارض جدی و حتی کشنده برای مادر و نوزاد، از جمله تشنج (اکلامپسی) شود. پیش از این، پره اکلامپسی تنها در صورتی تشخیص داده شد که یک زن باردار دارای فشار خون بالا و پروتئین در ادرار او بود. کارشناسان اکنون می دانند که ممکن است پره اکلامپسی بدون پروتئین در ادرار ایجاد شود.

چرا فشار خون بالا یک مشکل در دوران بارداری است؟

چرا فشار خون بالا یک مشکل در دوران بارداری است؟

فشار خون در بارداری خطرات مختلفی را شامل می شود:

• جریان خون به جفت کاهش یافته است. اگر جفت خون خون نداشته باشد، ممکن است نوزاد شما کمبود اکسیژن و مواد مغذی کمتری دریافت کند. این می تواند منجر به رشد آهسته (محدودیت رشد داخل رحمی)، وزن کم هنگام تولد یا تولد زودرس شود. نارسایی می تواند منجر به مشکلات تنفسی، افزایش خطر ابتلا به عفونت و سایر عوارض برای نوزاد شود.

• انقباض پلاستیکی پره اکلامپسی خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد که در آن جفت از دیواره داخلی رحم شما قبل از زایمان جدا شده است. انقباض شدید می تواند باعث خونریزی شدید شود که می تواند برای شما و نوزاد شما تهدید کننده زندگی شما باشد.

• محدودیت رشد داخل رحمی فشار خون بالا ممکن است منجر به کاهش رشد یا رشد کودک (محدودیت رشد داخل رحمی) شود.

• آسیب به اندام های دیگر شما. فشار خون بالا کنترل می شود و باعث آسیب مغز، قلب، ریه ها، کلیه ها، کبد و سایر اعضای اصلی می شود. در موارد شدید، این می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

زایمان زودرس گاهی اوقات زایمان زود هنگام برای جلوگیری از عوارض بالقوه خطرناک زندگی در هنگام فشار خون در بارداری ضروری است.

• بیماری قلبی عروقی آینده. داشتن پره اکلامپسی ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی و قلب (قلب و عروق) آینده شما را افزایش دهد. خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی در آینده بیشتر است اگر شما بیش از یک بار پره اکلامپسی داشته باشید یا به علت فشار خون در بارداری دچار زایمان زودرس شده اید.

چگونه می توانم بدانم  فشارخون در حاملگی دارم؟

چگونه می توانم بدانم  فشارخون در حاملگی دارم؟

نظارت برفشار خون در بارداری بخش مهمی از مراقبتهای قبل از زایمان است. اگر فشارخون مزمن دارید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما این دسته ها را برای اندازه گیری فشار خون در نظر می گیرد:

• فشار خون بالا. فشار خون بالا یک فشار سیستولیک بین ۱۲۰ تا ۱۲۹ میلی متر جیوه (mmHg) و فشار دیاستولیک زیر ۸۰ میلی متر جیوه است. فشار خون بالا در طول زمان افزایش می یابد، مگر اینکه اقداماتی برای کنترل فشار خون انجام شود.
• پرفشاری خون مرحله ۱ فشار خون بالا در مرحله ۱ یک فشار سیستولیک است که از ۱۳۰ تا ۱۳۹ میلی متر جیوه یا یک فشار دیاستولیک بین ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه است.
• پرفشاری خون مرحله ۲ پرفشاری خون شدیدتر، فشارخون ۲ ساله فشار سیستولیک ۱۴۰ میلی متر و یا بالاتر است یا فشار دیاستولی ۹۰ میلی متر و یا بالاتر.

چگونه می توانم بدانم پره اکلامپسی دارم

علاوه بر فشار خون بالا، علائم و نشانه های دیگر پره اکلامپسی نیز شامل موارد زیر است:

• پروتئین بیش از حد در ادرار (پروتئینوری) یا علائم اضافی مشکلات کلیوی
• سردرد شدید
• تغییر در دید، از جمله از دست دادن موقت، بینایی تیره یا حساسیت به نور
• درد شکمی بالایی، معمولا زیر شکم خود را در سمت راست قرار می دهد
• تهوع یا استفراغ
• سطح پلاکت ها در خون شما کاهش یافته (ترومبوسیتوپنی)
• اختلال عملکرد کبدی
• ضعف نفس، ناشی از مایع در ریه ها است

افزایش ناگهانی وزن و تورم  – به ویژه در صورت و دست – اغلب همراه با پره اکلامپسی است. اما آنها همچنین در بسیاری از حاملگی های طبیعی اتفاق می افتند، بنابراین افزایش وزن و تورم نشانه های قابل اعتماد از پره اکلامپسی نیستند.

آیا در هنگام بارداری مصرف داروهای فشار خون ایمن است؟

آیا در هنگام بارداری مصرف داروهای فشار خون ایمن است؟

 

پیشنهاد ما:دانلود فایل صوتی:ناگفته های خطرات دوران بارداری

 

بعضی از داروهای فشار خون در بارداری ایمن هستند اما مهارکننده های آنزیم تبدیل آنژیوتانسین (ACE)، انسداد گیرنده های آنژیوتنسین و مهار کننده های رنین به طور کلی در حین بارداری اجتناب می شود.

فشار خون بالا شما را در معرض خطر حمله قلبی، سکته مغزی و سایر عوارض مهم قرار می دهد. و این می تواند برای کودک شما خطرناک باشد. اگر برای کنترل فشار خون در حین بارداری نیاز به دارو دارید، ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما بهترین دارو را در مناسب ترین دوز تجویز می کند. مصرف دارو دقیقا همانطور که تجویز شده است. مصرف دارو را متوقف نکنید و یا دوز خود را تنظیم کنید.

برای آماده شدن برای بارداری باید چه کار کنم؟

 در دوران بارداری، شما اغلب مراقبت های بهداشتی خود را می بینید. وزن و فشار خون در هر مراجعه بررسی می شود و شما ممکن است نیاز به آزمایش های خون و ادرار را داشته باشید.

ارائه کننده مراقبت های بهداشتی شما نیز مراقب سلامت کودک شما نیز خواهد بود. سونوگرافی مکرر ممکن است برای ردیابی رشد و پیشرفت کودک شما استفاده شود. نظارت بر ضربان قلب جنینی ممکن است برای ارزیابی رضایت کودک شما مورد استفاده قرار گیرد. ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما همچنین می تواند نظارت بر حرکات روزانه کودک خود را داشته باشد.

پیشنهاد مقاله:زایمان زودرس ،علائم و تشخیص آن همراه باهشدار

چه کاری برای کاهش خطر فشار خون در بارداری انجام دهم؟

مراقبت خوب از خود بهترین راه برای مراقبت از کودک شما است. مثلا:

• قرار ملاقات های قبل از زایمان خود را نگه دارید مراقب مراقبت های بهداشتی خود را به طور منظم در طول حاملگی خود مشاهده کنید.
• داروهای فشار خون خود را به عنوان تجویز کنید. ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما بهترین دارو را در مناسب ترین دوز تجویز می کند.
• فعال بمان. توصیه های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را برای فعالیت بدنی دنبال کنید.
• یک رژیم سالم بخورید اگر به کمک اضافی نیاز دارید، با متخصص تغذیه تماس بگیرید.
• دانستن چه چیزی غیر از محدودیت است از سیگار کشیدن، مصرف الکل و مواد مخدر جلوگیری کنید. قبل از مصرف داروهای بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید.

پیشنهاد مقاله:عوارض مصرف مواد مخدر در بارداری

محققان همچنان به مطالعه راه های پیشگیری از پره اکلامپسی ادامه می دهند، اما تا کنون هیچ استراتژی روشن نگرفته است. اگر اختلال فشار خون در بارداری قبلی داشته اید، ممکن است پزشک شما روزانه دوز پایین آسپرین (۸۱ میلی گرم) را در اواخر سه ماهه اول خود تجویز کند.

برای جلوگیری از عوارض، ارائه کننده خدمات بهداشتی شما ممکن است قبل از تاریخ تولد، القاء کار را پیش بینی کند. زمان شروع القاي شما بر اساس چگونگی کنترل فشار خونتان به خوبی کنترل می شود، اینکه آیا شما در معرض آسیب اندام درون بدن هستید و اینکه آیا کودک شما دارای عوارض مانند محدودیت رشد داخل رحمی به علت فشار خون بالا است یا خیر. اگر پره اکلامپسی با ویژگی های شدید داشته باشید، ممکن است در طول زایمان به دارو کمک کنید تا از تشنج جلوگیری شود.

آیا با فشار خون می توانم کودکم را تغذیه کنم؟

برای اکثر زنان فشار خون بالا، حتی کسانی که دارو مصرف می کنند، شیردهی تشویق می شود. قبل از اینکه نوزاد شما متولد شود، تنظیمات دارو را که باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود انجام دهید، بحث کنید. گاهی اوقات داروهای فشار خون جایگزین توصیه می شود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نا گفته های دوران بارداری را می دانید؟