سلام مادر

واژن در بارداری ( بوی بد آن نشانه چی هست؟)

تغییرات واژن در دوران بارداری ممکن است دشوار باشد، به ویژه در مراحل اولیه. در سه ماهه اول عملا هیچ تغییری وجود ندارد، زیرا بدن شما در مراحل اولیه بارداری قرار دارد. با این حال، در سه ماهه دوم و سوم کاملا متفاوت است.

شما نیز در نتیجه تغییرات هورمونی بدن، حتی در ظاهر بیرونی تغییر می کند. با این حال، ترس نیست – تغییرات ژنتیکی در بارداری یک اتفاق معمول است. تغییرات در سطوح هورمونی بدن نیز سبب ظهور وریدهای واریسی می شود که حدود ده درصد از مادران باردار را تحت تاثیر قرار می دهد. این رگه ها تقریبا شش هفته قبل از زایمان ناپدید می شوند، بنابراین مادران نباید در مورد آن نگران باشند.

 

پیشنهاد مقاله:بارداری سالم تا تولد یک کودک

 

تغییراتی که در حین بارداری  در واژن اتفاق می افتد؟

 

برخی از تغییرات مهبل در اوایل بارداری زیر ذکر شده است:

۱٫ بوی: در دوران بارداری جریان خون به قسمت هایی که در افزایش کار دخیل هستند. این شامل رحم و واژن شماست. در نتيجه اين افزايش ذخيره خون، تعادل pH موجود در مواد شيميايي را به وجود مي آورد و باعث بوجود آمدن عطر و بوي خوش بو مي شود.

۲٫ طعم: تغییرات در طعم مهبل (واژن) شما ممکن است بدون توجه به شریک زندگی خود را در مورد صحبت نمی کند. این نیز به عنوان یک نتیجه از جریان خون افزایش یافته است، که باعث تغییر تعادل مواد شیمیایی در ناحیه تناسلی شما می شود. طعم و مزه به طور فزاینده شور و فلز، در طول بارداری.

۳٫ تخلیه بیشتر: اکثر مادران فکر می کنند که تخلیه واژن در دوران بارداری فقط نزدیک به زمان کار است، اما این درست نیست. بارداری با فراوانی هورمون ها در بدن مادر مشخص می شود و این امر همچنین باعث تغییرات لک در حین بارداری می شود. دیواره های واژینال برای تولید تخلیه شیری به نام لوزوره تحریک می شوند که به شما کمک می کند تا قطعات بانوی خود را از هر گونه عفونت نگه دارید.

۴٫ خطر UTIs: عفونت های دستگاه ادراری یا UTI ها شایع ترین رخداد در دوران بارداری هستند. رحم بزرگ در برابر مثانه فشار می آورد که می تواند مثانه را کاملا از تخلیه منع کند. این علت اصلی عفونتهای دستگاه ادراری است.

۵٫ حساسیت: در نتیجه افزایش جریان خون، در هنگام بارداری، ولو تغییر می کند. در طول بارداری، ولو درگیر می شود و به طور فزاینده ای حساس می شود.

۶٫ واریس وریدهای : تغییر دیگری ناشی از افزایش جریان خون در ناحیه ناحیه ناحیه تناسلی، وریدهای واریسی در حین بارداری نیز در واژن رخ می دهد. دیواره های رگ ها تحت فشار زیادی قرار دارند، زیرا مقدار زیادی از خون به آرامی از طریق آنها جریان می یابد. این دلیل ظهور وریدهای واریسی در مادران باردار است.

۷٫ عفونت های مخمری: عفونت های مخملی در زنان شایع است، حتی اگر آنها حامله نیستند. مشاهده شد که حدود سه چهارم همه زنان از آن متاثر شده و زنان باردار بیشتر به آنها حساس هستند. تغییرات در تعادل PH تناسلی شما می تواند عفونت های مخمر را در واژن بهبود بخشد.

۸٫ تغییرات رنگ: در نتیجه افزایش جریان خون و هورمون هایی که بر pigmentation اثر می گذارند

۹٫ موهای در حال رشد: مقادیر زیادی از استروژن در جریان خون باعث رشد سریع موها می شود، که در نتیجه منافذ پوستی به علت عرق فراوان رخ می دهد.

 

بسیاری از تغییرات در مهبل در دوران بارداری رخ می دهد، زیرا یکی از مهم ترین قسمت های بدن است که در روند زایمان شرکت می کند. با این حال، هیچ کدام از آنها هیچ تأثیری بر روی مادر ندارد.

با وجود تمام شادی های باردار بودن، حاملگی می تواند در برخی موارد از خواب بیدار شود. مسائلی که شما با بیماری صبح و تغییرات خلقی روبرو میشوید، در جزئیات بسیار بحث شده است. با این حال، برخی از زنان ممکن است بوی غیر معمول از مهبل خود را تجربه کنند. این مقاله از طریق موضوع حرکت می کند تا ببیند آیا این طبیعی است، علل و چگونگی آن را می توان متوقف کرد.

 

بوی واژن در حین بارداری

 

بوی واژن بسیار رایج تر از آنچه شما فکر می کنید. بیش از ۶۵٪ زنان باردار در طول زایمان بارداری دچار بوی بد بدن هستند. حداقل ۶ نفر از ۱۰ زن باردار در معرض بوی ماهیئی از واژن خود قرار دارند. پس بله، طبیعی است.

 

چه عواملی باعث بوجود آمدن بوی واژن در دوران بارداری می شود؟

 

بوی قوی واژن در دوران بارداری ممکن است به علت یکی از دلایل متعددی از قبیل تغییر تعادل PH، عرق، عفونت، تغییرات هورمونی و تغذیه ای و غیره باشد. اگر علت بیماری نیست، بوی بعد از تولد کودک از بین می رود. حتی در زنان که باردار نیستند، تغییرات عرق و رژیم غذایی می تواند بوی قوی در مهبل داشته باشد.

 

پیشنهاد مقاله:نقش و اهمیت تغذیه در دوران بارداری

 

علل مختلف بوی واژن عبارتند از:

۱٫ عفونت: عفونت واژن در دوران بارداری می تواند بوی قوی یا ناپایداری ایجاد کند. عفونت مخمر ناشی از افزایش بیش از حد قارچ های طبیعی در مهبل است. این باعث خارش پایدار و تخلیه با بوی بد بو می شود. واژینیت باکتریایی عفونت ناشی از تکثیر باکتری در واژن است. مطالعات نشان داده اند که یک عفونت باکتریایی می تواند تا حدود ۵۰٪ از جمعیت داده شده را تحت تاثیر قرار دهد.

۲٫ تغييرات تغذيه: تغييرات تغذيهای ميتواند باعث بوجود آمدن بوی قوی از مهبل در دوران بارداری شود. به عنوان مثال، در دوران بارداری، اگر یک زن مصرف سیر یا ادویه بیشتری داشته باشد، می تواند بوی تخلیه واژن را تغییر دهد.

۴٫ تعادل pH تغییر یافته: pH طبیعی واژن بین ۳٫۸ تا ۴٫۵ است که در محدوده اسیدی قرار دارد. این pH اسیدی ناشی از باکتری های مفید یا فلور طبیعی واژن است که در واژن زندگی می کند و اسید لاکتیک تولید می کند. در طول بارداری، اضافه بار خون به ناحیه واژن، این pH را تغییر می دهد. این باعث می شود واژن نسبت به عفونت های باکتریایی مانند واژینیت آسیب پذیر باشد، که موجب تخریب مضر یا ناپاک می شود.

۵٫ تغییرات هورمونی: بدن در طول بارداری تغییرات زیادی در هورمون دارد. زنان باردار هورمون هایی مانند پروژسترون و استروژن تولید می کنند تا به تشکیل جفت کمک کنند و کودک را تغذیه کند. آنها همچنین پرولاکتین هورمون تولید می کنند که به شیردهی کمک می کند. این هورمون ها می تواند موجب افزایش ترشح واژن با شدت های ناخوشایند شود.

 

چگونه از بوی واژن در هنگام بارداری خلاص شوید؟

بوی واژن و تخلیه بد بو را می توان با روش های زیر درمان کرد:

۱٫اطمینان حاصل کنید که واژن به همان اندازه تمیز و خشک است. دوش بیشتر و تمیز کردن واژن با آب کم عمق و صابون ملایم

۲٫ اجتناب از لوازم آرایشی: اجتناب از لوازم آرایشی مانند اسپری های زنانه عطر، دستمال های واژینال و غیره. از محصولاتی مانند صابون هایی که بر روی پوست خشن هستند را از بین ببرید، از بین بردن باکتری های طبیعی در واژن، و آن را به عفونت آسیب پذیر تبدیل کنید.

۳٫ لباس زیر پنبه ای را بپوشید: از مواد مصنوعی اجتناب کنید و تنها لباس زیر پنبه نرم استفاده کنید که اجازه می دهد تا پوست آن نفس بکشد و عرق اضافی را جذب کند.

۴٫ سعی کنید رژیم غذایی خود را تغییر دهید : سعی کنید رژیم غذایی خود را تغییر دهید تا بسیاری از میوه ها و سبزیجات مناسب برای بارداری را شامل کنید . اجتناب از ادویه جات بیش از حد و سیر بیش از حد. این ممکن است بوی عرق را تغییر دهد و بوی واژن را کاهش دهد.

۵٫ استفاده از داروی تجویز شده دکتر: در صورتی که عفونت موجب بوی واژن شود، با پزشک مشورت کنید و از آنتی بیوتیک های تجویز شده برای از بین بردن عفونت استفاده کنید.

 

در حالی که علت بوی ناخوشایند واژن در دوران بارداری ممکن است چیزهای ساده ای مانند تغییرات عرق و یا رژیم غذایی باشد، مهم است که با پزشک مشورت کنید تا اطمینان حاصل شود که هیچ عفونت یا شرایط دیگری وجود نداشته باشد که ممکن است به کودک آسیب برساند. موارد زیر مواردی است که مهم است که با یک متخصص پزشکی واجد شرایط مشورت کنید:

 

۱٫ بوی پایدار: بوی بد دهان بوی زنانه در دوران بارداری برای مدت طولانی ادامه دارد اگر این یک تخلیه زرد یا سبز است، ممکن است لازم باشد با پزشک مشورت کنید. مشکوک احتمالا عفونت مخمر یا باکتری است.
۲٫ خارش غیرقابل کنترل: تحریک یا خارش غیرقابل کنترل در واژن نیز نشانه ای از عفونت های میکروبی است و توصیه می شود که متخصص زنان خود را بلافاصله مشاهده کنید.

۳٫ STDs: بیماریهای منتقله از رابطه جنسی نیز می تواند باعث تخریب واژن با شدید شدن بوی ها شود. یک متخصص زنان واجد شرایط می تواند دارو را برای درمان چنین بیماری هایی تجویز کند و سلامت و ایمنی خوب نوزاد را تضمین کند.

۴٫ درد و التهاب: احساس درد یا سوزش در هنگام مقاربت یا ادرار، التهاب و خارش، هشدارهایی است که ممکن است شما عفونت داشته باشید و مجبور باشید پزشک خود را بطور مستقیم ببینید.

۵٫ نشانه های دیگر: اگر تخلیه واژن حاوی خون، یا ظاهر پنیر مانند، یا بوی ماهی و رنگ سبز یا زرد رنگ باشد، نشانه آن است که ممکن است چیزی اشتباه باشد و به محض اینکه دکتر امکان پذیر است

بوی واژن در دوران بارداری می تواند فقط در مورد هر چیزی باشد. این می تواند چیزی به عنوان بی ضرر مانند نوسانات هورمونی و یا عفونت باشد. خوشبختانه، مقدار زیادی از داروهای موجود برای کاهش بو و یا حذف کامل آن وجود دارد.

 

پیشنهاد ما:دانلود فایل صوتی:ناگفته های خطرات دوران بارداری

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نا گفته های دوران بارداری را می دانید؟